Reklama
Rozwiń

Europa walczy z nadmierną emisją szkodliwej rtęci

Rtęć to jeden z najbardziej toksycznych dla człowieka i środowiska pierwiastków, Polska zaś ze względu na duży udział węgla kamiennego i brunatnego (ok. 80 proc.) w miksie energetycznym jest w czołówce państw emitujących potężne ilości tej substancji do atmosfery.

Publikacja: 25.06.2018 21:00

Model 3D instalacji pilotażowej do redukcji emisji rtęci z gazów spalinowych projektu HYBREM

Model 3D instalacji pilotażowej do redukcji emisji rtęci z gazów spalinowych projektu HYBREM

Foto: materiały prasowe

Zgodnie z raportem European Pollutant Release and Transfer Register sama Elektrownia Bełchatów w 2016 r. wyemitowała aż 2,82 tony tego rakotwórczego pierwiastka, co stanowi globalny problem szczególnie w kontekście jego trwałości i akumulacji.

Problem zmusił UE do przyjęcia rozporządzenia zaostrzającego przepisy o ochronie przed skażeniami rtęciowymi. W konsekwencji po raz pierwszy w Europie ustanowiono prawnie limity emisji rtęci dla dużych obiektów spalania. Na dostosowanie się do nowych przepisów, tzw. konkluzji BAT (Best Available Techniques) polskie elektrownie mają czas do sierpnia 2021 roku, jednak olbrzymia zawartość pierwiastka w krajowych złożach węgla brunatnego (do 500 µg/kg) zmusza sektor energetyki do zainwestowania w metody redukcji emisji rtęci.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Ekonomia
Polska już w 2026 r. będzie wydawać 5 proc. PKB na obronność
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Ekonomia
Budżet nowej Wspólnoty
Ekonomia
Nowe czasy wymagają nowego podejścia
Ekonomia
Pacjenci w Polsce i Europie zyskali nowe wsparcie
Ekonomia
Sektor usług biznesowych pisze nową strategię wzrostu