Według szacunków Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych w I półorczu deweloperzy oddali na ośmiu głównych tzw. rynkach regionalnych (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin i Szczecin) ponad 126,5 tys. mkw. biur, z czego 80,1 tys. mkw. w II kwartale. To prawie o jedną trzecią mniej niż w analogicznym półroczu 2020 r. Tym samym zasoby biur poza Warszawą zwiększyły się na koniec czerwca do 5,94 mln mkw., a wiodącymi rynkami są Kraków (1,6 mln mkw.), Wrocław (1,24 mln) i Trójmiasto (0,92 mln). Według wcześniej raportowanych danych rynek stołeczny w I półroczu zwiększył się o 226 tys. mkw., do 6,1 mln mkw.

Od stycznia do czerwca w regionach wynajęto 264,2 tys. mkw. biur, czyli o jedną piątą mniej niż rok wcześniej. Z tego 166 tys. mkw. w II kwartale, a wiodącym rynkiem był Kraków, gdzie podpisano umowy najmu 47,4 tys. mkw. Na koniec czerwca współczynnik powierzchni niewynajętej wyniósł 13,4 proc., o 0,8 pkt proc. więcej kwartał do kwartału i 3,2 pkt proc. więcej rok do roku. Najwięcej pustostanów jest w Łodzi (18,3 proc.), a najmniej w Szczecinie (7,8 proc.).

W oparciu o rynki regionalne swoją strategię zaplanował Cavatina Holding, deweloper, który kilka dni temu wszedł na warszawską giełdę, a wcześniej pozyskał z oferty publicznej akcji prawie 188 mln zł. Liczył na dwa razy tyle, ale inwestorzy instytucjonalni i indywidualni bardzo ostrożnie podchodzą do perspektyw rynku biurowego.

– W II kwartale 2021 r. widzimy rosnącą aktywność najemców na rynkach regionalnych, nie tylko jeżeli chodzi o niemal 70-proc. wzrost wielkości najmu kwartał do kwartału odnotowany przez PINK, ale także patrząc na liczbę nowych zapytań o powierzchnie biurowe w naszych inwestycjach powstających w Krakowie, Wrocławiu, Katowicach czy Gdańsku – komentuje Daniel Draga, wiceprezes Cavatiny. – Mimo pandemii od początku 2020 r. do końca I kwartału 2021 r. podpisaliśmy umowy na ponad 70 tys. mkw. powierzchni. Także II kwartał br. był dla nas bardzo aktywny. Nieustającym zainteresowaniem cieszy się Global Office Park w Katowicach, gdzie tylko w ostatnim czasie podpisaliśmy umowy najmu około 7 tys. mkw. Nowych najemców zyskał także m.in. skomercjalizowany już w 94 proc. Carbon Tower we Wrocławiu. Utrzymujące się zainteresowanie firm jest dla nas dobrym prognostykiem na kolejne kwartały tego roku – dodaje.

Cavatina buduje w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach i Bielsku-Białej. W portfelu ma pięć gotowych biurowców, w budowie dziewięć, które będą oddawane w latach 2021–2023, a w przygotowaniu 12 , z czego 8 do uruchomienia w tym roku.

– Pandemia spowodowała wydłużenie procesów decyzyjnych w firmach na wielu polach, także w kontekście najmu powierzchni biurowych. Deweloperzy reagują stosownie do aktualnych ruchów najemców. Wyraźnie widać, że obie strony podejmują decyzje bardzo ostrożnie – mówi Katarzyna Tasarek-Skrok, associate director w dziale powierzchni biurowych w firmie Colliers. – Wśród największych wyzwań, przed którymi będą stawać firmy w najbliższym czasie, wymienić należy opracowanie i wdrożenie hybrydowego modelu pracy, zachęcenie pracowników do powrotów do biur i organizacja tego procesu, dostosowanie powierzchni biurowej do nowego modelu pracy – dodaje. Wprowadzenie modelu hybrydowego na stałe planuje nieco ponad 72 proc. firm ankietowanych niedawno przez Colliers, przy czym praca z domu ma zabierać dwa lub trzy dni w tygodniu.