„Kiedy ponad 20 lat temu planowaliśmy otwarcie Gospody, napotkaliśmy na wiele publikacji, które podpowiadały nam, jakie dania należały do tego regionu. Ale nie były to czyste Mazury, a to właśnie na smaku przekazywanym przez rodzimych mazurów zależało nam najbardziej. Publikacje, do których dotarliśmy były głównie w języku niemieckim, a przepisy przeplatały kuchnię mazurską i niemiecką.” - mówi Selwina Nowakowska, właścicielka słynnej Gospody Pod Czarnym Łabędziem (Gmina Miłki), która długo poszukiwała przepisów na mazurskie dania do swojej restauracji. „Ostatecznie udało nam się wpaść na rodzimą mazurskość dzięki długim rozmowom z osobami, które są stąd i które wiedzę czerpały od poprzednich pokoleń – prawdziwych Mazurów”.
Regionalne smaki w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich
W mazurskiej kuchni dominują dania proste, przygotowywane z ogólnodostępnych składników jak mąka, jaja czy ziemniaki. Wymienić tu można plińce z pomoćką - placki ziemniaczane z twarogiem, przekładane boczkiem, dzyndzałki – pierogi z kaszą gryczaną i skwarkami czy farszynki – połączenie ziemniaczanego ciasta z mięsno-jajecznym farszem. Wielbicieli słodkości zachwyci sękacz, flagowy produkt Giżycka, tradycyjne wypiekany przez lokalnych producentów.
Pisząc o mazurskiej kuchni nie sposób przejść obojętnie obok ryb, których całe mnóstwo znajdziemy w okolicznych jeziorach. Dla wielu przedsiębiorców właśnie ten produkt stał się podstawą do zbudowania dobrze prosperującego biznesu. Wygłodniali żeglarze i spragnieni ciekawych doznań kulinarnych turyści doceniają smak świeżej ryby z własnego połowu, którą serwuje wiele lokalnych restauracji, takich jak Gospodarstwo Rybackie Mikołajki czy Rybaczówka. Na jeziorze Szymon miłośnicy dobrej kuchni mogą delektować się posiłkiem w unikalnej, pływającej restauracji. Można do niej bezpośrednio zacumować łodzią, co sprawia, że to idealne miejsce na posiłek dla żeglujących w tej okolicy. By móc skosztować posiłek w pięknych okolicznościach przyrody warto też zajrzeć do restauracji na wodzie w Mikołajkach prowadzonej przez Gospodarstwo Rybackie Mikołajki. Tu podają rybę z własnych połowów, a restauracja cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Czemu właściciele zawdzięczają swój sukces? Dynamiczny rozwój firmy był możliwy dzięki dotacjom unijnym, które pomogły im wejść na wyższy poziom w biznesie.
Mazury - biznes z natury