Prywatyzacja przyspieszy

Po dwóch chudych latach prywatyzacja nabiera znów tempa. W tym roku MSP chce zasilić budżet nawet 4,5 – 5 mld zł – zapowiada minister skarbu Aleksander Grad

Aktualizacja: 08.01.2008 15:41 Publikacja: 08.01.2008 02:24

Prywatyzacja przyspieszy

Foto: Rzeczpospolita

“Rz” dotarła do listy spółek, których prywatyzacja ma ruszyć w 2008 r. Łącznie z resztówkami obejmuje ona 316 firm. Jutro na posiedzeniu sejmowej komisji skarbu minister skarbu ma zapoznać z nią posłów.Pierwsze miejsce zajmuje Giełda Papierów Wartościowych. Skarb państwa chce się pozbyć 47,81 proc. spośród 98,81 proc. udziałów. Większy pakiet – ok. 30 proc. powinien trafić w ręce inwestorów instytucjonalnych, 10 – 15 proc. zostanie zaoferowane w drodze oferty publicznej.W 2008 r. czeka nas też sprzedaż 37,32 proc. Banku Gospodarki Żywnościowej. Resort chce też podjąć rozmowy z inwestorami strategicznymi na temat pozbycia się swoich udziałów w BPH, Banku Handlowym i BZ WBK. Będzie też szukać inwestora chętnego do przejęcia jego udziałów w Banku Polskiej Spółdzielczości. Dominującemu akcjonariuszowi sprzeda pozostałe 3,96 proc. udziałów w Pekao SA. – Pod koniec 2009 r. Skarb Państwa będzie miał udziały tylko w PKO BP – zapowiada Michał Chyczewski, wiceminister skarbu państwa.

W sektorze energetycznym możemy się spodziewać podwyższenia kapitału i oferty publicznej dwóch grup: Polskiej Grupy Energetycznej i Enei. – PGE zrobiło już bardzo dużo w kierunku debiutu giełdowego, bank inwestycyjny już negocjuje z doradcą – mówi Aleksander Grad.

Potwierdzają się też wcześniejsze informacje “Rz” o planach prywatyzacji za pośrednictwem Nafty Polskiej Zakładów Azotowych w Tarnowie i Kędzierzynie. W przypadku tej pierwszej spółki w grę wchodzi giełda, w przypadku drugiej – giełda lub publiczne zaproszenie do rokowań. Władze Kędzierzyna apelowały ostatnio do ministra skarbu o prywatyzację w trybie oferty publicznej.

Na giełdę trafią też: lubelska kopalnia Bogdanka, Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze Victoria i Kombinat Koksochemiczny Zabrze. Skarb państwa liczy na sprzedaż pozostałych udziałów w Ruchu w odpowiedzi na spodziewane wezwanie inwestorów. Plan na 2008 r. zakłada też sprzedaż w trybie oferty publicznej ponad 17 proc. udziałów w LOT i podwyższenia jego kapitału. – Chcemy zmienić ustawę, żeby zejść poniżej 51 proc. udziałów w LOT – zapowiada Aleksander Grad.

Koniec też z planami budowy narodowych grup. Państwo pozbędzie się udziałów w dwóch ostatnich państwowych Cefarmach, czterech Polmosach, pięciu uzdrowiskach oraz dwóch spółkach telekomunikacyjnych (Telefony Opalenickie i Telefony Podlaskie).

Co z innymi największymi spółkami, takimi jak: PZU, KGHM, Lotos, Orlen czy PGNiG, które nie znalazły się na liście? – O naszych planach w stosunku do tych firm poinformujemy w lutym, kiedy rada ministrów zajmie się przygotowanym przez nas szczegółowym harmonogramem prywatyzacji na najbliższe cztery lata – zapowiada Aleksander Grad. – Lista na 2008 r. jest wyjątkowo długa, dlatego że chcemy całkowicie się pozbyć udziału skarbu państwa w wielu sektorach, jak: budownictwo, turystyka czy wydawnictwa, gdzie już dawno nie powinien być akcjonariuszem.

Projekty prywatyzacyjne planowane do realizacji po 2008 roku

Wykaz przedsiębiorstw państwowych objętych procesem komercjalizacji

Wykaz przedsiębiorstw państwowych objętych procesem prywatyzacji w 2008 roku

Ekonomia
Podcast „Twój Biznes”: Nowe restrykcje USA na chipy: Polska w gronie krajów drugiej kategorii
Ekonomia
Biznes ma szansę zbudować kapitalizm interesariuszy
Ekonomia
Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag Polska: Jest optymizm, ale i wiele wyzwań
Ekonomia
Pogrom byków na GPW. Gdzie jesteś św. Mikołaju?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Ekonomia
Gaz może efektywnie wspierać zmianę miksu energetycznego
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego