Czwartkowa sesja przerwała okres zniżek indeksów w Warszawie. WIG20 od piątku do środy stracił blisko 200 pkt, czyli 6,7 proc., i dlatego wczorajszy 1,7 proc. wzrost można uznać tylko za uspokojenie rynku, nie zaś za korektę ostatniej wyprzedaży.

Na razie rynek próbuje się wybronić przed spadkiem poniżej poziomu tegorocznego minimum tzw. intraday wyznaczonego na początku sesji 22 stycznia, czyli 2670 pkt. Jeszcze w środę na zamknięciu wartość wskaźnika WIG20 wyniosła 2672 pkt, a wczoraj na otwarciu 2669 pkt. To poziomy idealnie pokrywające się ze styczniowym dołkiem.

Wczoraj wsparcie udało się obronić i można oczekiwać, że przez najbliższe sesje będzie ono nadal skutecznie działać. W czwartek za wzrost indeksów odpowiedzialne były głównie akcje PKN Orlen i Lotosu, których kursy zyskały odpowiednio 4,11 i 4,48 proc. Podrożały również akcje Telekomunikacji Polskiej, Asseco Poland i Agory. Największym jednak popytem cieszyły się papiery: Cersanitu (wzrost o 4,95 proc.), Getinu (4,76 proc.) i Biotonu(4,84 proc.). Wygląda więc na to, że niektórzy uczestnicy rynku uznali obecne poziomy cen akcji za atrakcyjne do kupna.

Podobną opinię wyrazili wczoraj przedstawiciele Commercial Union Investment Management Polska. Według tej firmy wypłaty z funduszy inwestycyjnych zakończą się, i w jednym z najbliższych miesięcy można się spodziewać dodatniego salda na ich rachunkach. Jak wskazują inni, pozytywną dla rynku informacją było również ustalenie ceny emisyjnej akcji Zakładów Azotowych Tarnów na poziomie 19,50 zł, czyli powyżej dolnego poziomu przedziału cenowego (18,80 – 22,60 zł).

Na rynkach Europy Zachodniej indeksy rosły, wspierane przez koncerny paliwowe i browary. Wczoraj pojawiła się informacja o ofercie przejęcia przez belgijski InBev amerykańskiego Anheuser-Busch, właściciela marki Budweiser. Natomiast jeden z największych spadków kursu zaliczyły akcje największej w Europie niezależnej sieci sprzedaży telefonów komórkowych Carphone Warehouse. W czwartek spółka obniżyła prognozy dotyczące sprzedaży swoich usług telefonii mobilnej.