Oceniając towarzystwa funduszy inwestycyjnych, obok innych kryteriów wzięliśmy pod uwagę stabilność zespołu zarządzającego danym funduszem w ciągu ostatnich pięciu lat. Uwzględniliśmy nie tylko staż pracy poszczególnych osób w danej instytucji, ale również to, ile osób przez ostatnie pięć lat opuściło zespół.
Najwyżej premiowane były te fundusze, w których stosunek osób odchodzących z zespołu zarządzającego do osób, które w okresie pięciu lat wchodziły w jego skład, był najniższy.
Zatem najwyższe oceny otrzymały fundusze, w których nie odnotowano żadnego odejścia z funkcji zarządzającego w badanym okresie.
Według nas stabilność zespołu zarządzającego aktywami funduszu należy do bardzo istotnych kryteriów oceny. Jest tak dlatego, że konkretni ludzie – w pojedynkę lub w zespole – pracują nad tym, by pozycja funduszu na tle konkurencji, określana na podstawie stóp zwrotu i towarzyszącego im ryzyka, była jak najlepsza.
Warto przy tym podkreślić, że każdy zarządzający realizuje odmienną filozofię inwestowania. Jedni skłonni są ponosić ryzyko znacznie wyższe od przeciętnego, inni zaś starają się za wszelką cenę to ryzyko zmniejszać. Jedni wykorzystują timing (częste zmiany udziału akcji w portfelu w zależności od sytuacji na rynku), inni wolą skupić się na selekcji spółek do portfela. Takich różnic jest bardzo dużo.