W Polsce działa kilkanaście firm, które specjalizują się w faktoringu. Poza tym takie usługi świadczą niektóre banki. Oferują one dość szeroki wachlarz usług. W zależności od tego, która strona transakcji bierze na siebie ryzyko niewypłacalności odbiorcy, faktoring występuje w wersji pełnej (właściwej, bez regresu) oraz niepełnej (niewłaściwej, z regresem) zarówno w obrocie krajowym, jak i zagranicznym. Ten ostatni rodzaj to finansowanie faktur przed terminem ich płatności bez przejęcia ryzyka niewypłacalności odbiorców, które pozostaje po stronie klienta. Faktoring pełny, który w okresie gorszej koniunktury gospodarczej jest bardziej popularny, oznacza zaś finansowanie faktur przed terminem ich płatności wraz z przejęciem ryzyka niewypłacalności odbiorców. Takie przejęcie ryzyka opóźnienia w spłacie lub niewypłacalności odbiorcy stanowi dla klienta gwarancję otrzymania zapłaty za sprzedane towary lub usługi.
W ramach faktoringu klient oprócz finansowania otrzymuje również dodatkowe usługi. Ich zakres zależy od instytucji finansowej. Najczęściej spotykane to weryfikacja kontrahentów (we współpracy z wywiadowniami gospodarczymi), monitorowanie dłużników po upływie terminu płatności, usługi windykacji miękkiej łącznie z postępowaniem sądowym i komorniczym, inkasa należności od dłużników oraz przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahentów. Coraz częściej firmy faktoringowe i banki oferują klientom dostęp online do pełnej i aktualnej informacji o portfelu wierzytelności (kompleksowe raportowanie) oraz możliwość przesyłania danych.
[wyimek]min. 3 mln zł - zwykle takie obroty roczne powinna mieć firma, by móc skorzystać z faktoringu[/wyimek]
Wybierając instytucję oferującą faktoring, przedsiębiorca może się zastanawiać, czy lepsza jest wyspecjalizowana firma czy bank. Wiele zależy od potrzeb i oferty instytucji finansowych. Firmy faktoringowe podkreślają, że w bankach faktoring jest tylko jednym z bardzo wielu produktów znajdujących się w ofercie. Natomiast u nich jest podstawą działalności. Faktorzy stosują też nieco inne kryteria oceny transakcji niż banki. Z drugiej strony banki mogą udzielać finansowania elastycznie, zarówno w formie kredytu, jak i faktoringu. Bankowcy podkreślają też, że faktoring oferowany przez banki jest tańszy.
Na pewno trzeba zwrócić uwagę na jakość obsługi, którą oferuje faktor. Dlatego ważne jest, czy faktor dysponuje nowoczesnym systemem faktoringowym, jak szybko wpłacane są zaliczki na rachunek firmy, czy zapewniona jest indywidualna obsługa doradcy i czy w ramach oferty zapewnione są dodatkowe usługi związane z zarządzaniem należnościami. Faktorzy zapewniają, że każda umowa z klientem ma indywidualny charakter.