Wśród gmin wiejskich liderem okazały się Lipce Reymontowskie (woj. łódzkie). Gmina zdobyła dotację na budowę kanalizacji, a także na aktywizację swoich mieszkańców. Następne w naszym zestawieniu są Ślemień (woj. śląskie) oraz Krośnice (woj. dolnośląskie). Ostatnia z gmin zajęła pierwsze miejsce w zeszłorocznym rankingu.
Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich prym wiedzie nadmorska Jastarnia (woj. pomorskie). Tutaj o sukcesie zdecydowała kompleksowa modernizacja portu rybackiego. Na drugim miejscu znalazł się Wieruszów (woj. łódzkie), a na trzecim Uniejów, który w 2008 r. zamykał pierwszą dziesiątkę.
Z kolei najlepszym miastem okazał się Bytom z województwa śląskiego. Ten region zdominował czołówkę naszego zestawienia. W pierwszej piątce oprócz Bytomia znalazły się Bielsko-Biała oraz Rybnik. Na drugim miejscu uplasowało się Opole.
Analizując wyniki rankingu, trzeba pamiętać, że choć pozycja gmin zależy przede wszystkim od ich własnej aktywności i determinacji w zdobywaniu unijnych grantów, spore znaczenie ma także praca władz ich województw – marszałków i ich urzędników.
Lwia część pieniędzy przeznaczonych dla samorządów leży w programach regionalnych. Każdy z urzędów marszałkowskich samodzielnie decyduje o uruchomieniu konkursów czy tempie podpisywania umów. Niektóre województwa ruszyły ze swoimi programami już na początku 2008 roku, inne czekały na wyjaśnienie wszystkich prawnych wątpliwości (podpisanie kontraktów wojewódzkich czy prawo środowiskowe). Te decyzje przekładają się na wyniki samorządów.