- Ewolucja rynku stwarza wiele możliwości dla operatorów, ale także wywiera na nich ogromną presję. Wyzwania, z jakimi muszą się zmierzyć, są coraz bardziej kompleksowe. Do tej pory było one traktowane oddzielnie. Dlatego po raz pierwszy zaprezentowaliśmy zarys holistycznego ujęcia biznesu, który pozwoli operatorom efektywnie używać ich ograniczonych zasobów, by dostarczyć abonentom idealny poziom usług - tak Stephan Scholz, chief technology officer Nokia Siemens Networks na niedawnym Solutions Forum przedstawił koncepcję „Network of One".
To próba koncepcyjnego zmierzenia się z wyzwaniami, jakie już wkrótce staną przed branżą ICT. Dziś zaledwie 25 proc. ludzkości (ok. 1,7 mld osób) ma dostęp do Internetu. Liczba użytkowników i urządzeń podłączonych do sieci będzie się jednak szybko zwiększać. Jak szacuje NSN, w przyszłym roku w globalnej sieci zostaną wytworzone setki exabajtów (10 bajtów do potęgi 18) zawartości, która z kolei wygeneruje ruch sieciowy o objętości niemal zettabaja (10 bajtów do potęgi 21). Według Gartner Research, w 2015 r. liczba osób online sięgnie ok. 5 mld.
[srodtytul]Uprościć biznes[/srodtytul]
Rosnąca ilość przesyłanych informacji, zmieniające się potrzeby klientów nie ułatwią zadania dostawcom usług telekomunikacyjnych szukających wzrostu przychodów. Koncepcja „Network of One", czyli zestaw zaleceń i dobrych praktyk, ma być wg. Ekspertów NSN remedium na problemy, które stwarzają dzisiejsze rozproszone modele biznesowe. Specjaliści rekomenduje uproszczenie architektury sieciowej operatorów w kierunku płaskiej struktury opartej na adresach IP, zarządzanie usługami naziemnymi i mobilnymi poprzez jedną infrastrukturę kontrolną, konsolidację i unifikację baz danych zawierających rekordy klientów, elastyczność rozumianą m.in. jako otwarcie interfejsów programistycznych API na tworzenie usług przez podmioty trzecie, zunifikowane systemy zarządzania oparte na heterogenicznych silosach danych oraz skupienie firm wokół swoich podstawowych kompetencji.
„Network of One" to na razie konstrukcja teoretyczna. Dostawcy usług telekomunikacyjnych muszą zastanowić się, jak zaadoptować ją w sytuacji, gdy w najbliższych latach będzie się zwiększał w ich przychodach udział rynków wschodzących, które nie gwarantują wysokich ARPU. Wg. Gartnera ruch w sieci może do 2015 r. wzrosnąć nawet 100-krotnie w stosunku do chwili obecnej, jednak ARPU nie ma najmniejszej szansy, by zwiększać się w tym samym tempie. Uproszczenie architektury sieciowej (w kierunku modelu All-IP) może jednak umożliwić operatorom zmniejszenie kosztów utrzymania.