- W ofercie satelitarnej startujemy dziś z nowej pozycji. Przestajemy być operatorem wirtualnym i samodzielnie oferujemy naszym klientom bardzo ciekawe pakiety telewizyjne - zakomunikował dzisiaj Dominiqu Lesage, współodpowiedzialny w TP za usługi telewizyjne. Od jesieni zeszłego roku Canal + Cyfrowy obsługiwał od strony technicznej platformę DTH Telekomunikacji Polskiej, sam natomiast sprzedawał własną ofertę telewizyjną w sieci IPTV TP S.A. Latem tego roku po rynku poszła - nieco na wyrost - plotka, że TP buduje „piątą platformę płatnej telewizji w Polsce". W istocie chodziło o to, że operator - wzorem France Telecom - zaczyna budować własną platformę DTH.
TP dzierżawi dwa transpondery od Eutelsatu na satelicie HotBird. Operator zakupił również dwa specjalne pojazdy, dzięki którym można realizować uplink sygnału telewizyjnego. Według specjalistów to rozwiązanie przejściowe, bo na dłuższa metę TP i tak będzie musiała zapewnić bardziej wydajny sposób dosyłu sygnału do centrum dystrybucyjnego. Aktualne zasady współpracy TP i Canalu + Cyfrowego owiane sa mgiełką tajemnicy.
- Rozszerzenie naszej oferty TV o własne, dodatkowe pakiety telewizyjne nie oznacza, że rozwiązaliśmy jakieś wcześniejsze umowy. Nadal współpracujemy z Cyfrą Plus. Między innymi wspólnie wykorzystujemy prawa telewizyjne do transmisji Ekstraklasy, nasze programy telewizyjne Orange sport i Orange sport info znajdują się w ofercie Cyfry Plus. Jeśli znajdziemy nowe pola do współpracy, która może zaowocować uatrakcyjnieniem oferty dla naszych klientów - jesteśmy zawsze gotowi do rozmów - mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik grupy TP. Canal + Cyfrowy nie chciała skomentować sytuacji pomiędzy stronami.
Wedle nieoficjalnych informacji wciąż trwają rozmowy stron na temat zasad współpracy. I stąd ich niechęć do ujawniania realnej sytuacji. Canal + Cyfrowy wciąż realizuje dla TP pewne usługi związane z obsługa platformy DTH. TP dla odmiany zainteresowana jest współpracą w dziedzinie programmingu z Cyfrą Plus We Francji przez kilka lat France Telecom współpracowało z Canal Plus (współwłaścicielem Cyfry Plus), po czym w 2008 r. zadecydowało o budowie własnej platformy DTH. W Polsce sytuacja zdaje się powtarzać.
Jednocześnie z uruchamianiem własnej platformy DTH TP wprowadziła nowe ceny usług telewizyjnych z 10-miesięcznymi okresami bez abonamentu (umowy na 24 miesiące). TP wciąż oferuje podstawowy pakiet 30 stacji bez dodatkowych opłat dla klientów usług internetowych. Większe pakiety M (+20 kanałów) i L (+40 kanałów) kosztują odpowiednio 23 zł i 35 zł. TP oferuje je jednak tylko w paczce dla klientów swoich usłgu internetowych i kalkuluje rentownośc usług razem. Dominique Lesage twierdzi, że wiązana sprzedaż usług telewizyjnych, to strategiczna polityka grupy TP.