– Administracja musi działać inaczej. Dostaliśmy lekcję przy Rejestrze Stron i Usług Niedozwolonych – powiedział w piątek po południu [b]Michał Boni[/b]. Minister zapowiedział także start prac nad ustawą o otwartym dostępie do sieci, która ma zagwarantować pojawienie się w niej nowych usług, takich jak treści kulturalne, edukacyjne zasoby wiedzy i państwowe repozytoria danych.
- Wykorzystanie zaledwie ośmiu procent dostępnych środków na budowę sieci szerokopasmowych w połowie okresu wydatkowania to skandal, szczególnie w dziedzinie telekomunikacji - powiedział minister Michał Boni podczas zorganizowanego przez [b]Magdalenę Gaj, wiceminister infrastruktury[/b], szerokopasmowego okrągłego stołu.
Przypomnijmy: Polska ma do dyspozycji 1,6 mld euro na budowę infrastruktury zapewniającej dostęp do Internetu. Z tych pieniędzy mają powstać sieci szkieletowe i dostępowe, przede wszystkim na terach tzw. internetowych białych plam i obszarach, których mieszkańcy są zagrożeni wykluczeniem cyfrowym. Największym beneficjentem środków ma być pięć województw [b]Polski Wschodniej[/b], dla których stworzono specjalny program operacyjny. Oprócz tego, pieniądze na budowę sieci dostępne są także w ramach [b]PO Innowacyjna Gospodarka[/b] i [b]Regionalnych Programów Operacyjnych.[/b]
[srodtytul]Reaktywacja „Cyfrowej Polski”[/srodtytul]
Teoretycznie, gdyby wykorzystać wszystkie dostępne środki, w Polsce powinno powstać ok. 28 tys. km sieci światłowodowej. Tymczasem według danych nadzorującego wydawanie środków unijnych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego do 20 czerwca zakontraktowano projekty na budowę zaledwie ok. 350 km sieci. Ten stan rzeczy uderza m.in. w przedsiębiorców.