- Sprawę badaliśmy ponad pół roku i naszym zdaniem są przesłanki do postawienia operatorom zarzutu nielegalnego ustalania sposobu kształtowania relacji ze spółką [b]Info-TV-FM[/b], która uzyskała rezerwację częstotliwości przeznaczonych do świadczenia usługi telewizji mobilnej. Dlatego wszczęliśmy postępowanie antymonopolowe. W razie potwierdzenia zarzutów operatorom grożą kary do 10 proc. ubiegłorocznych przychodów — mówi [b]Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel[/b], prezes [b]Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów[/b]. Kibicuje mu inny urząd związany z rynkiem telekomunikacyjnym, który rozdzielał częśtotliwości DVB-H.
- Myślę, że to bardzo dobry ruch, bo zbiorowa odmowa wspólpracy w dziedzinie mobilnej telewizji musi zostać sprawdzona, a obowiązująca dzisiaj regulacja pozwala operatorom spokojnie ignorować zapytania UKE w tej sprawie – mówi [b]Anna Streżyńska[/b], prezes [b]Urzędu Komuikacji Elektronicznej[/b].
[srodtytul]Biada zwycięzcom[/srodtytul]
Koncesję na dostarczanie telewizji mobilnej w standardzie DVB-H wygrała w marcu ub.r. spółka Info-TV-FM należąca do funduszu inwestycyjnego [b]NFI Magna Polonia[/b]. Przegrała oferta [b]Mobile TV[/b], którą założyło czterech operatorów telekomunikacyjnych: [b]Polkomtel, Polska Telefonia Cyfrowa, PTK Centertel[/b] oraz [b]P4[/b]. Od razu było wiadomo, że przegrani nie ułatwią życia firmie, której koncesje udało się zdobyć. Do dzisiaj nie chcą oni zawrzeć umowy o współpracy z Info-TV-FM, który na zasadach hurtowych miał dostarczyć usługę do dlaszej odsprzedaży na rynku masowym.
- Rozwój telewizji mobilnej został ograniczony. Rezerwacja udzielona Info-TV-FM miała umożliwić świadczenie telewizji w komórce w standardzie DVB-H, znacznie lepszym i bardziej wydajniejszym niż streamingu wideo, z którego można korzystać obecnie, ale który jest dużo bardziej zawodny — uważa [b]Grzegorz Materna[/b], dyrektor departamentu ochrony konkurencji UOKiK. Urząd już w listopadzie 2009 r. wszczął postępowanie wyjaśniające. Jeśli operatorzy otrzymają kary maksymalne, to w grę wchodzi łącznie kwota 2,5 mld zł.