Decyduje o tym również wielkość i rodzaj rynku, na którym funkcjonuje marka. Stąd słabsza marka na większym rynku i rynku, gdzie marki mają duży wpływ na decyzje konsumentów, będzie warta więcej niż silna marka na rynku niszowym.
Przypominamy, że metodologia rankingu siły marek w roku 2008 została znacząco zmieniona w stosunku do wykorzystanych we wcześniejszych edycjach rankingu. W bieżącym rankingu zastosowaliśmy po raz trzeci nowy sposób szacowania wag dla poszczególnych parametrów składających się na wskaźnik siły marki. Stąd wyniki punktowe uzyskane dla bieżącego roku mogą być bezpośrednio porównywane z wynikami dla lat 2008 – 2009, natomiast nie mogą być bezpośrednio porównywane z wynikami lat wcześniejszych.
Siłę marki można określić na podstawie porównania jej pozycji z markami konkurencyjnymi, wykorzystując do tego celu badania rynkowe. W naszym przypadku oparliśmy się w badaniu firmy Millward Brown SMG/KRC na zlecenie „Rzeczpospolitej”. – Zostało ono przeprowadzone metodą bezpośrednich indywidualnych wywiadów w dniach 11 – 25 października 2010 na próbie losowej 1200 respondentów powyżej 15. roku życia z miast powyżej 20 tys. mieszkańców. W trakcie wywiadu badani odpowiadali na pytania dotyczące:
– znajomości marek,
– zakupu i polecania marek,