Nowe instalacje w Poznaniu i Łodzi będą spalały 600 tys. ton drewna i roślin energetycznych. Dalkia inwestuje w przedsięwzięcia 70 mln euro. – Po przeprowadzeniu inwestycji 20 proc. energii w grupie będzie pochodziło z odnawialnych źródeł – ocenia Zbigniew Opatowicz, ekspert ds. odpadów i biomasy Dalkii Polska.
Elektrociepłownie o mocy 46 MW w Łodzi i 27 MW w Poznaniu będą zarabiały na sprzedaży ciepła i zielonej energii elektrycznej. Nakłady na inwestycje powinny zwrócić się po pięciu latach.
70 mln euro inwestuje Dalkia w instalacje w Poznaniu i Łodzi
Międzynarodowy koncern Dalkia dostarcza ciepło do sieci w 40 polskich miastach. Większość energii czerpie ze spalania węgla. Firma ma świadomość, że w 2027 r. 100 proc. praw do emisji dwutlenku węgla będzie musiała kupować na aukcjach. Dodatkowo dyrektywa o emisjach przemysłowych wymusi drastyczne ograniczenie emisji pyłów, tlenków azotu i dwutlenku siarki. Prawo ma wejść w życie w Unii Europejskiej w 2016 r. Polska stara się o okres przejściowy. – Chcemy inwestować w odnawialną energię, ale największą barierą jest bardzo niestabilne prawo. My potrzebujemy perspektywy 15 – 20 lat – podkreśla Anna Gnoińska, członek zarządu Dalkii Polska.
więcej na www.energianews.pl