Grupa Polsat
poinformowała, że
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju
zdecydował się zaangażować 200 mln euro w 16 proc. udziałów spółki
Metelem Holding
Aktualizacja: 14.10.2011 20:02 Publikacja: 14.10.2011 14:23
Foto: ROL
Grupa Polsat
poinformowała, że
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju
zdecydował się zaangażować 200 mln euro w 16 proc. udziałów spółki
Metelem Holding
, do której docelowo trafi całe 100 proc. udziałów operatora sieci Plus. Pozostałą część będą kontrolowały – po uzyskaniu akceptacji dla transakcji przejęcia
Polkomtela
przez
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
– podmioty zależne od
Zygmunta Solorza-Żaka
.
Przedstawicielka EBOiR pytana, czy na giełdę trafiłby tylko pakiet Polkomteka należący do banku, czy może większy powiedziała: - To będzie zależało od sytuacji i trudno o tym dziś przesądzać.
Zygmunt Solorz-Żak
o giełdzie rozmawiać nie chce. – Najpierw trzeba spółkę przejąć, potem ją zrestrukturyzować, a potem ewentualnie myśleć co dalej – powiedział.
Dziś Polkomtel wciąż należy do PKN Orlen, KGHM, Polskiej Grupy Elektroenergetycznej, Węglokoksu oraz brytyjskiego Vodafone. Aby go przejąć Solorz-Żak potrzebuje zgody UOKiK. Wniosek w tej sprawie złożyła w urzędzie 27 lipca spółka Spartan Capital Holdings, kierowana przez Tobiasa Solorza, syna najbogatszego Polaka.
UOKiK nie precyzuje, kiedy podejmie decyzję w tej sprawie. - Z dużą dozą prawdopodobieństwa decyzja w sprawie Polkomtela zapadnie w tym roku – powiedziała w piątek agencji Reuters Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, szefowa UOKiK. Nie uściśliła jednak, ku jakiemu rozwiązaniu się skłania.
UOKiK wydając decyzję weźmie pod uwagę opinie branży, w tym Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Anna Streżyńska, szefowa UKE potwierdza, że opinia urzędu w tej sprawie jest pozytywna.
Jak to się dzieje, że wniosek o zgodę na przejęcie Polkomtela składa Spartan, a docelowym właścicielem sieci Plus będzie Metelem? – Metelem jest pośrednio właścicielem Spartana – tłumaczy Tomasz Matwiejczuk, rzecznik Solorza-Żaka.
To nie pierwsza zmiana właścicielska w strukturze własnościowej Spartan Capital Holdings. Wpisy w Krajowym Rejestrze Sądowym świadczą o tym, że w ciągu ostatnich miesięcy własność udziałów przepisywano kolejno z Solorza-Żaka na spółkę Goldcup 100074 AB i Eileme 4AB.
Zmiany te należy wiązać ze złożonością transakcji przejęcia Polkomtela. Solorz-Żak posiłkuje się przy tym w dużej mierze długiem. Banki – liderzy konsorcjum organizującego finansowanie - zobowiązały się dostarczyć równowartość 3,6 mld euro długu w różnej formie. Dziś kwota ta odpowiada 15,4 mld zł, czyli o 1 mld zł więcej niż w chwili, gdy Spartan Capital Holdings podpisał warunkową umowę kupna akcji Polkomtela.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rpkom.pl
Czas przywyknąć do myśli, że wkrótce poza śladem węglowym będziemy musieli mierzyć też ślad wodny – mówi Marek K...
Co trzeci Europejczyk doświadcza dziś problemów ze swobodnym dostępem do wody. Trend jest już powszechnie dostrz...
Polscy przedsiębiorcy wykazują ostrożność w stosowaniu sztucznej inteligencji, ale odsetek firm z niej korzystaj...
Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach chcemy rozmawiać o jeszcze silniejszym partnerstwie po...
Właściwe techniki prowadzenia auta pozwalają zredukować zużycie paliwa nawet o 25%. Oprócz tego, co jest równie...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas