Komisja Europejska
poinformowała dzisiaj, że wstrzymała planowane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej decyzji określające stawki terminacyjne w sieci
Aero2
, kontrolowanej przez
Zygmunta Solorza-Żaka
Aktualizacja: 22.11.2011 08:45 Publikacja: 21.11.2011 17:13
Komisja Europejska
poinformowała dzisiaj, że wstrzymała planowane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej decyzji określające stawki terminacyjne w sieci
Aero2
, kontrolowanej przez
Zygmunta Solorza-Żaka
. Niezależnie od tego UKE analizuje wysokość stawek MTR w sieci Aero 2, po wejściu Polkomtela do tej samej grupy kapitałowej.
Komisja zakwestionowała wysokość asymetrii i brak analiz rynkowych poprzedzających decyzję. Zwróciła uwagę, że stawki, z których korzysta Aero 2, są ponad dwukrotnie wyższe niż te pobierane przez innych operatorów.
Aero2, jako nowy gracz na polskim rynku telekomunikacyjnym, na mocy decyzji UKE pobiera obecnie 57 groszy netto za zakończenie połączenia, podczas gdy najwięksi gracze: Polkomtel, Centertel, PTC - 15,2 gr. za minutę (Play - 35 groszy).
Według prezes UKE, Anny Streżyńskiej, stanowisko KE nie ma bezpośredniego wpływu na wysokość MTR pobieranych przez Aero2. - KE może zablokować nasze działania do czasu, aż nie udzielimy wyjaśnień dlaczego działamy tak, a nie inaczej – mówi szefowa UKE. Informuje jednocześnie, że przyszłe stawki MTR dla Aero 2 mogą się zmienić niezależnie od poniedziałkowego zastrzeżenia KE.
- Prowadzimy analizy dotyczące Aero2 i innych spółek z grupy Zygmunta Solorza-Żaka, aby stwierdzić, czy zmiany właścicielskie w Polkomtelu nie są przesłanką do obniżenia ich stawek MTR do najniższej obowiązującej w grupie [czyli w Polkomtelu - przyp.rpkom.pl] - mówi Anna Streżyńska.
W jednym ze stanowisk UKE z 2010 r. dotyczących Aero2 była mowa o tym, że jeśli po zmianach właścicielskich grupa przekroczy 20 proc. w rynku, będzie to przesłanką do weryfikacji poziomu asymetrii przyznanej temu operatorowi.
- Obecnie prowadzimy analizy, sprawdzając, czy po przejęciu Polkomtela, spółki należące do jednej grupy mają powody, aby nadal korzystać z asymetrii – powiedziała Streżyńska. Przyznała też, że analizy UKE prowadzone są m.in. na wniosek P4, operatora sieci Play (jak informuje spółka, został on złożony 11 listopada).
– Nie wnioskujemy o wyrównanie stawek MTR. Wystąpiliśmy tylko z pytaniem, jak mają się zapisy ze stanowiska UKE z 2010 r. do obecnej sytuacji po przejęciu Polkomtela – twierdzi Marcin Gruszka, rzecznik sieci Play.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rpkom.pl
Komisja Europejska
poinformowała dzisiaj, że wstrzymała planowane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej decyzji określające stawki terminacyjne w sieci
Tempo odchodzenia od węgla w energetyce jest uzależnione od możliwości zapewnienia podstawy systemu, która będzie stabilizować pogodozależne źródła odnawialne do czasu uruchomienia elektrowni jądrowej. Taką rolę może pełnić gaz.
Globalny rynek technologii medycznych, wspierany przez inwestycje i nowoczesne programy, dynamicznie rośnie. Jednym z takich działań jest nabór „Ścieżka SMART” finansowany z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Stworzyliśmy hydrożel do hodowli komórkowych. Jest to narzędzie przydatne w badaniach nad nowymi lekami – mówi Marcin Krzykawski, prezes Real Research.
Transformacja powinna być prowadzona według planu nakreślonego na wiele lat do przodu, a nie według harmonogramu wyborczego. Powinien się w nią w jak największym stopniu angażować kapitał prywatny, by pomoc publiczna trafiała do inwestycji o największych ryzykach.
Od technologii nie da się uciec. Zamiast jednak z nią walczyć, trzeba wykorzystać możliwości, jakie one daje – zarówno samym bankom, jak i osobom korzystającym z ich usług.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W trakcie przewodnictwa w Unii polski rząd musi przekonać kraje „27”, że tylko integrując produkcję uzbrojenia, może wygrać wyścig zbrojeń z Rosją.
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne – przekonuje Orange Polska.
Obniżona po konsultacjach projektu aukcji częstotliwości 700 i 800 MHz cena wywoławcza za blok pasma wynosi 356 mln zł. Resort cyfryzacji ma już ustalenia z Ukrainą.
Trzeci kwartał br. przyniósł telekomunikacyjnej grupie wyhamowanie spadku przychodów widocznego w pierwszej połowie roku – spodziewają się biura maklerskie ankietowane przez „Parkiet”.
Prawo Komunikacji Elektronicznej to ustawa, która ma poprawić działanie rynku telekomunikacyjnego oraz zapewnić konsumentom lepszą ochronę. Nowe zasady wejdą w życie 10 listopada. Część osób mogła już otrzymać informacje w tej sprawie od swojego operatora. Co konkretnie ma się zmienić?
Nie jest pewne, czy Unia Europejska weźmie sobie do serca rekomendacje Mario Draghiego. Jeśli jednak to zrobi, można być pewnym, że w sektorze telekomunikacyjnym będzie skandal.
Urząd Komunikacji Elektronicznej zamknął konsultacje planu zagospodarowania cennych częstotliwości dla sieci 5G. Wziął w nich udział... jeden telekom. To jednak nie oznacza, że pasmo mało kogo obchodzi. Wręcz przeciwnie. Teraz ruch po stronie rządu.
Pierwsze nowe oferty telekomów na usługę przewodowego dostępu do internetu w połączeniu z umową krótszą niż na rok to znak, że wielkimi krokami zbliża się ważny okres handlowy m.in. dla telekomów. Co w tym roku będzie hitem okresu „back to school”?
Ustawa, która zastąpi prawo telekomunikacyjne, stanowi implementację dyrektywy ustanawiającej Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej. Termin na jej wdrożenie minął w grudniu 2020 r., a od wyroku TSUE z 14 marca br. Polska płaci z tego powodu karę w wysokości 50 tys. euro dziennie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas