Davos w poszukiwaniu nowego ładu

Ruszyło Światowe Forum Ekonomiczne. Dyskusje uczestników skoncentrują się na pogrążonej w kryzysie Europie oraz zasadności systemu kapitalistycznego

Publikacja: 25.01.2012 13:38

Davos w poszukiwaniu nowego ładu

Foto: AFP

W szwajcarskiej miejscowości Davos rozpoczyna się dziś coroczne Światowe Forum Ekonomiczne.

Po raz 42. najważniejsi światowi przedsiębiorcy, politycy, ekonomiści i działacze społeczni, będą dyskutować o aktualnych problemach gospodarczych świata.

Tegoroczne Forum odbędzie się pod hasłem - "Wielka Przemiana. Kształtowanie nowych modeli". Będzie to kolejny szczyt w Davos poświęcony szukaniu wyjścia z kryzysu gospodarczego. Uczestnicy będą też dyskutowali o sposobach zarządzania gospodarką w taki sposób, aby uniknąć przyszłych kryzysów.

W zaśnieżonym najbardziej od 66 lat szwajcarskim Davos pierwszy panel dotyczył sytemu kapitalistycznego.

- Przechodzimy przez ciężki okres, ale nie istnieje inny system, który tak skutecznie wspiera postęp ludzkości – stwierdził Bill Gates, założyciel Microsoftu.

Przyszłość światowej gospodarki będzie na językach uczestników forum od początku do końca trwania forum.

Tegoroczne forum zbiegło się w czasie z sytuacją gospodarczą, która do tej pory nie miała miejsca. Po jednej stronie słychać głosy o rozpadzie pogrążonej kryzysem zadłużenia strefy euro a po drugiej westchnienia zachwytu nad rynkami wschodzącymi takimi jak Chiny , czy Brazylii, których gospodarki prą wytrwale do przodu.

- Kapitalizm w obecnej formie nie pasuje do otaczającego nas świata – uważa Klaus Schwab, założyciel forum w Davos.

Szef Microsoftu uważa jednak, że to najlepszy z możliwych systemów. – Jako jedyny dał możliwość urzeczywistnienia tak wielkiej liczby innowacyjnych rozwiązań. Mi pomógł stworzyć firmę i zatrudniać wielu ludzi. Żaden inny system tego by nie umożliwił – mówi Gates.

Podczas pierwszej debaty pojawiło się wiele sprzecznych zdań na ten temat. Sharan Burrow, szefowa Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych stwierdziła, że ludzkość „straciła swój kompas" i ostrzegała przed zamieszkami.

Apelowała do firm inwestujących globalnie aby 2-3 proc. środków przeznaczyły na tworzenie nowych etatów.

Wyraźne spory pojawił się także między ekonomistami  z Europy i USA.

Udział w Światowym Forum Gospodarczym zapowiedziało ponad 2600 uczestników z ponad 100 krajów. Przyjedzie 40 szefów państw lub rządów i blisko 90 ministrów.

W przeszłości w Davos gościło wiele sław spoza polityki. W ostatnich latach przyjeżdżali między innymi: Brad Pitt i Angelina Jolie, Bono, Bill Gates, czy twórca Facebooka Mark Zuckerberg.

Tegoroczne Forum otworzy kanclerz Niemiec Angela Merkel. Polskę w Davos będą reprezentować między innymi prezydent Bronisław Komorowski, prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka i prezes warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych Ludwik Sobolewski.

W szwajcarskiej miejscowości Davos rozpoczyna się dziś coroczne Światowe Forum Ekonomiczne.

Po raz 42. najważniejsi światowi przedsiębiorcy, politycy, ekonomiści i działacze społeczni, będą dyskutować o aktualnych problemach gospodarczych świata.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Ekonomia
Brak wody bije w konkurencyjność
Ekonomia
Kraina spierzchniętych ust, kiedyś nazywana Europą
Ekonomia
AI w obszarze compliance to realna pomoc
Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień