[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]
Jak zyskać na zdalnej pracy
Anita Błaszczak
Telepraca to szansa na zmniejszenie kosztów firmy i poprawę efektywności, ale trzeba umieć wykorzystać jej atuty. Przed rokiem łódzka spółka Target BPO specjalizująca się w usługach outsourcingu sprzedaży, księgowości i kadr oddelegowała do pracy w domu 90 proc. pracowników centrali. Jednak potem część z nich wróciła do biura.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1123497_Jak_zyskac__na_zdalnej_pracy.html (dostęp płatny)
Rewolucja w zamówieniach publicznych
Agnieszka Stefańska
Obowiązek tłumaczenia się ze zbyt niskiej ceny złożonej w przetargu przewiduje projekt nowego prawa zamówień publicznych. W najbliższym czasie propozycjami zmian w prawie zamówień publicznych ma się zająć rząd. Nad projektem zapisów wciąż pracuje Urząd Zamówień Publicznych. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów mają zniknąć wątpliwości związane z podpisywaniem kontraktów z firmami.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1123478_Rewolucja_w_zamowieniach_publicznych.html (dostęp płatny)
Telepracownik z duszą przedsiębiorcy
Anita Błaszczak
O 8.30, gdy jej koledzy stoją gdzieś w korku w drodze do biura w centrum Warszawy, Sylwia, tłumaczka w dużej spółce doradczej, włącza w domu komputer i loguje się do firmowego systemu. Zaczyna pracę przy porannej kawie i – jak przyznaje – niekiedy jeszcze w szlafroku, choć stara się tego unikać. Z kilkuletniego doświadczenia telepracy wie, że warto wprowadzić podział na strefę pracy i domu, by uniknąć poczucia, że bez przerwy jest się w pracy.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1123499_Telepracownik_z_dusza_przedsiebiorcy.html (dostęp płatny)
Firmy zależne udowodnią, że nie ustawiają przetargu
Zofia Jóźwiak;
Zamawiającym łatwiej będzie wykryć zmowę cenową. Będą mogli żądać wyjaśnień dotyczących powiązań w ramach grupy kapitałowej. Dziś przepisy o zamówieniach trudno stosować do zmów między wykonawcami. Klasyczna zmowa polega na tym, że dwóch lub więcej umówionych wykonawców startuje w przetargu. Gdy dochodzi do rozstrzygnięcia, jeden lub nawet kilku wycofuje się, a pozostaje ten, który przedstawił najkorzystniejszą ofertę, ale z punktu widzenia wykonawcy, a nie zamawiającego. Nie zawsze firma wycofuje swoją ofertę i traci wadium. Czasami celowo popełnia omyłki i ich nie prostuje albo nie potwierdza referencji i zostaje wyeliminowana.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1123454_Firmy_zalezne_udowodnia_ze_nie_ustawiaja_przetargu.html (dostęp płatny)