7 marca pod młotek pójdą dwadzieścia dwie prace pochodzące z prywatnej krakowskiej kolekcji – połowa z nich pojawi się w obrocie aukcyjnym po raz pierwszy.
Twórczość Jerzego Nowosielskiego jest szczególnie poszukiwana przez kolekcjonerów sztuki współczesnej, a obserwowany od pewnego czasu wzrost cen dzieł artysty przyciąga także uwagę osób szukających dobrej lokaty kapitału. Na rosnące zainteresowanie obrazami Nowosielskiego ma również wpływ stosunkowo mała podaż jego prac na rynku. Nadchodząca aukcja będzie okazją do nabycia prac wybitnych, o wysokiej wartości kolekcjonerskiej – połowa obiektów będzie licytowana po raz pierwszy, dotychczas można je było obejrzeć wyłącznie na wystawach. Część z nich była wystawiana na monograficznej wystawie w Zachęcie w 2003 roku.
W katalogu znalazło się 11 prac sztalugowych oraz 11 prac na papierze – rysunków i akwarel. Dzieła są reprezentatywne dla trzech głównych nurtów ciągle ścierających się i przenikających w twórczości Nowosielskiego: abstrakcji, figuracji oraz sztuki sakralnej. Prace powstały w różnych okresach rozwoju artystycznego twórcy, co pozwala prześledzić zmienność stylu mistrza na przestrzeni lat. Obok wczesnych, pochodzących z lat 60. i 70., skomplikowanych i nasyconych pod względem kolorystyki układów geometrycznych występują powstałe pod koniec lat 90., bardzo oszczędne, malowane na niewielkich deskach w przytłumionej kolorystyce formy inspirowane fotografiami astronomicznymi.
Największe zainteresowanie kolekcjonerów wzbudzą prace należące do najbardziej charakterystycznego dla Nowosielskiego cyklu przedstawień sportsmenek, gimnastyczek i pływaczek, często ukazywanych w zaskakujących perspektywach i pozach. Warto w tym kontekście wymienić dwa płótna: „Pierwszy śnieg" i „Dziewczyny na statku".