Ile warta może być moneta o nominale jednego dolara? Odpowiedź przyniosła styczniowa aukcja zorganizowana przez amerykańską Stack's Bowers Galleries. Zwycięzca licytacji zapłacił za srebrną jednodolarówkę z 1794 r., znaną jako Flowing Hair Silver Dollar, rekordową kwotę 10 mln dolarów. W dużej mierze był to efekt przekonania wielu ekspertów, że jest to pierwszy egzemplarz tej monety wybity przez Mennicę Amerykańską (US Mint).
Okaz tej wartości to rzecz jasna kolekcjonerski rarytas. Ale i na polskim rynku pojawiają się co pewien czas inwestycyjne hity. Za taki można uznać Szlak Bursztynowy czy monetę z wizerunkiem Fryderyka Chopina (więcej obok). Obie monety bardzo mocno zyskują na wartości.
Surowce czy wartość kolekcjonerska
Zaczynając przygodę z numizmatyką, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rodzaj monet nas interesuje.
Monety bulionowe nie mają zadeklarowanej wartości nominalnej. Zawierają natomiast określoną ilość metalu szlachetnego (najczęściej złota lub srebra, ale również platyny) oraz jego próbę. To pozwala ustalić wartość danej monety. Ceny są zatem powiązane głównie z kursem surowców.
Monety kolekcjonerskie, zwykle złote albo srebrne, są współcześnie emitowane w niewielkich nakładach. Zazwyczaj są bite stemplem lustrzanym, czyli posiadają gładkie tło i matowy rysunek. Mogą być na nich umieszczane dodatki, np. w postaci bursztynów, kryształków Swarovskiego czy pereł.