Choć w ostatnich latach mieliśmy prawdziwe eldorado na rynku obligacji, tylko 41 proc. funduszy inwestujących w papiery dłużne zarobiło więcej, niż wzrósł benchmark, czyli wskaźnik służący do porównań (konstrukcja benchmarków dla poszczególnych grup funduszy: patrz ramka). Wahania na rynku, jakie obserwowaliśmy w ostatnich tygodniach, zbliżający się koniec cyklu obniżek stóp procentowych, a także pierwsze symptomy wycofywania pieniędzy z funduszy obligacji mogą spowodować, że w kolejnych miesiącach dobrze radzących sobie funduszy dłużnych będzie jeszcze mniej.
Na razie na pochwały zasługują: Opera Avista.pl, Novo Papierów Dłużnych i PKO Obligacji Długoterminowych. Zajęły czołowe pozycje w naszym rankingu. Wysoko uplasowały się też: KBC Portfel Obligacyjny i Skarbiec Depozytowy DPW (oba uzyskały podobną liczbę punktów).
Osoby uważnie przeglądające tabele z wynikami funduszy z pewnością zwrócą uwagę na rewelacyjne wyniki funduszu Idea Obligacji w okresie ostatnich trzech miesięcy. Ponad 9-proc. stopa zwrotu uzyskana w tak krótkim czasie robi wrażenie.
Skąd wziął się tak dobry wynik? Odpowiedź nie jest skomplikowana. Jak pamiętamy, fundusz ten w przeszłości miał potężną wpadkę z obligacjami korporacyjnymi. Zawiedzeni klienci zaczęli masowo wycofywać z niego oszczędności. By mieć pieniądze na wypłaty, fundusz sprzedawał to, co w jego portfelu było najbardziej płynne, a więc obligacje skarbowe (w ciągu roku jego aktywa zmalały z blisko 500 mln zł do 58 mln zł). W rezultacie w portfelu Idei Obligacji zostały głównie obligacje korporacyjne, które zapewniły taki zysk. Nie zmienia to jednak faktu, że fundusz wciąż należy do najbardziej ryzykownych w grupie. A takie wyniki, jak te uzyskane przez ostatnie trzy miesiące, są raczej nie do powtórzenia.
W grupie funduszy pieniężnych, które z reguły mogły się pochwalić dobrymi rezultatami na tle benchmarku, tym razem odsetek zasługujących na wysoką ocenę jest mniejszy. Przeciętnie w badanym okresie około 47 proc. funduszy pieniężnych miało lepsze wyniki niż wzorzec. W poprzednich naszych zestawieniach odsetek ten przekraczał 70 proc.