Firma badawcza IDC przedstawiła dane dotyczące udziału poszczególnych platform operacyjnych w całym rynku urządzeń mobilnych. W ciągu trzech miesięcy drugie kwartału na świecie pojawiło się 300 mln smartfonów, które trafiły do rąk użytkowników.
Najwięcej z nich pracuje pod kontrolą jednej z wersji oprogramowania Android. Aż 255,3 z pośród wszystkich urządzeń kupionych od kwietnia do końca czerwca wspartych jest systemem z logiem zielonego ludzika. Stanowi to 84,7 proc. rynku, co oznacza wzrost udziału o5,1 pkt proc.. Najnowsza wersja oprogramowania, KitKat, stanowi już jedną piątą całego rynku urządzeń z zainstalowanym Androidem.
Drugim najczęściej wybieranym systemem był iOS. Platforma Apple zainstalowana jest na 35,2 mln nowych sprzętów, co daje amerykańskiemu koncernowi 11,7 proc. udział w rynku mobilnych systemów. Mimo wzrostu sprzedaży rok do roku o 12,7 proc., udział urządzeń z logo nadgryzionego jabłka spadł o 1,3 pkt. proc.
Trzeci w zestawieniu jest Windows Phone. Pordukt Microsoftu, mimo dużej popularności na Starym Kontynencie, w drugim kwartale zanotował spadek udziału w rynku do 2,5 proc. i spadek sprzedaży z 8,2 mln urządzeń w 2013 do 7,4 mln urządzeń w 2014 roku.
Najsłabiej wygląda sytuacja BlackBerry. Kanadyjski koncern skurczył się o 78 proc. zamykając drugi kwartał sprzedażą 1,5 mln egzemplarzy swoich sprzętów ( w poprzednim roku 6,7 mln). Udział Jeżynowego systemu skurczył się do pół procent.