Zwycięzcą tegorocznej edycji rankingu najlepszych audytorów badających spółki giełdowe ponownie został Deloitte Polska, który w naszym rankingu zdobył 35,4 pkt, wyprzedzając KPMG o zaledwie 1 pkt. Atutem tej pierwszej firmy była przede wszystkim duża liczba obsługiwanych spółek (53). Natomiast KPMG prezentuje się świetnie pod względem wysokości opłat za badanie oraz aktywów, wartości księgowej i przychodów badanych spółek. Gdybyśmy brali pod uwagę aktywa badanych firm, KPMG byłby liderem rynku z niemal 35-proc. udziałem.
Miejsce na podium – podobnie jak rok temu – przypadło też EY Polska. W tegorocznej edycji audytor dostał w sumie 33,95 pkt, a tuż za nim z 33,45 pkt uplasowało się PwC. Kolejne miejsca przypadły firmom: PKF Consult, BDO, Grant Thornton Frąckowiak, Grupa UHY ECA oraz Mazars w Polsce. Pierwszą dziesiątkę zamyka Grupa Revision.
– Sam wynik finansowy to za mało. Sprawozdanie finansowe powinno co prawda w określonych ramach, ale jednak, opowiadać historię spółki w danym roku i dać podstawę do oceny możliwości kontynuacji działalności w kolejnym roku – podkreśla Monika Jakubczyk, partner w dziale audytu Deloitte. Dodaje, że ważna dla inwestorów jest również spójność informacji ze sprawozdań finansowych z innymi publikowanymi przez spółkę materiałami zawierającymi dane finansowe, np. prezentacjami czy komunikatami bieżącymi.
Daje się zauważyć, że wielka czwórka zdecydowanie dominuje, jeśli chodzi o obsługę blue chips. To właśnie na tych audytorów przypadają firmy o najwyższych przychodach i aktywach. Natomiast jest też całkiem spora grupa audytorów, którzy mogą pochwalić się dużym portfelem średnich i małych emitentów. To m.in. PKF Consult, BDO, Grupa UHY ECA oraz Grant Thornton Frąckowiak. Ta pierwsza – podobnie jak w ubiegłym roku – w naszym giełdowym rankingu śmiało konkuruje z PwC. W tej edycji badania dzieliło ich tylko 0,65 pkt. Pod względem liczby badanych spółek PKF z 39 emitentami znalazł się na trzeciej pozycji za Deloitte oraz EY. To oznacza, że w 2015 r. Deloitte miał 13-proc. udział w giełdowym rynku (ilościowo), EY 11-proc., a PKF 10-proc. Z kolei najbardziej aktywnymi audytorami na NewConnect byli PKF, WBS Audyt oraz Grupa UHY ECA.
– Zachowanie równowagi pomiędzy jakością a koniecznością realizacji przychodów ze sprzedaży jest coraz większym wyzwaniem dla zarządzających firmami audytorskimi – podkreśla Marek Wojciechowski, partner PKF Consult. Dodaje, że biegły rewident, żeby odnieść sukces rynkowy, musi z jednej strony ciągle podnosić kwalifikacje, aby zagwarantować wysoką jakość świadczonych usług, a jednocześnie musi stać się specjalistą w zakresie marketingu i sprzedaży.