Reklama

Zełenski: Pozytywna, konkretna i szczera rozmowa z Trumpem

Prezydent Wołodymyr Zełenski w oficjalnym wpisie na X podsumował rozmowę z Donaldem Trumpem. Napisał, że zaczął od podziękowania prezydentowi za jego wysiłki na rzecz doprowadzenia do zawieszenia broni.

Publikacja: 19.03.2025 18:28

Prezydent Wołodymyr Zełenski

Prezydent Wołodymyr Zełenski

Foto: Reuters, NICOLAS MAETERLINCK

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1120

Zełenski napisał, że  podczas oczekiwanej rozmowy z Donaldem  Trumpem – którą ocenił jako "bardzo rzeczową i szczerą" -   usłyszał  od prezydenta USA szczegóły dotyczące jego wczorajszej rozmowy z Putinem.

Ukraiński przywódca oświadczył, że zgodził się na amerykańską propozycję zaprzestania wzajemnych ataków na obiekty infrastruktury energetycznej.

„Jednym z pierwszych kroków w kierunku całkowitego zakończenia wojny mogłoby być zakończenie ataków na infrastrukturę energetyczną i inną infrastrukturę cywilną. Poparłem ten krok, jesteśmy gotowi go wdrożyć” — relacjonował Zełenski.

Czytaj więcej

Rozmowa Trump-Putin. Prezydent Rosji postawił warunki
Reklama
Reklama

Prezydent Ukrainy dodał, że strona amerykańska zaproponowała również bezwarunkowe zawieszenie broni na linii frontu. Ukraina zaakceptowała również tę propozycję i będzie nadal pracować,  aby do takiej sytuacji doprowadzić.

"Przedstawiłem również aktualizację sytuacji na polu bitwy i konsekwencje rosyjskich uderzeń. Rozmawialiśmy o sytuacji w obwodzie kurskim, poruszyliśmy kwestię uwolnienia jeńców wojennych i powrotu ukraińskich dzieci, które zostały zabrane przez siły rosyjskie. Omówiliśmy również stan obrony powietrznej Ukrainy i możliwość jej wzmocnienia w celu ochrony życia" - kontynuował Zełenski.

Czytaj więcej

Rusłan Szoszyn: Władimir Putin wciąga Donalda Trumpa w swoją grę. Wielkie rozczarowanie

Zespoły USA i Ukrainy spotkają się w Arabii Saudyjskiej

Zełenski napisał, że on i prezydent Trump polecili swoim zespołom rozwiązanie problemów technicznych związanych z wdrożeniem i rozszerzeniem częściowego zawieszenia broni. W najbliższych dniach obydwa zespoły spotkają się, aby skoordynować dalsze działania na rzecz pokoju, usłyszały tez prezydenckie polecenia, aby zrobić to jak najszybciej.

Zełenski kończy wpis informacją, że "podziękował prezydentowi Trumpowi i narodowi amerykańskiemu za ich wsparcie".

„Zaznaczyłem, że Ukraińcy chcą pokoju, dlatego Ukraina przyjęła propozycję bezwarunkowego zawieszenia broni. Podkreśliłem znaczenie koncepcji prezydenta Trumpa pokoju poprzez siłę” - pisze.

Reklama
Reklama
Dyplomacja
Donald Trump o przywódcach Europy: Nie wiedzą co robić
Dyplomacja
Reset USA z Rosją z wielkimi pieniędzmi w tle. Chodzi m.in. o Nord Stream
Dyplomacja
Szef MSZ Chin: Japonia grozi nam militarnie
Dyplomacja
Japonia: „Nie” dla użycia rosyjskich aktywów do pomocy Ukrainie. Decyduje stanowisko USA?
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Dyplomacja
Axios: Rośnie presja USA na Wołodymyra Zełenskiego. Chodzi m.in. o Donbas
Materiał Promocyjny
Nadciąga wielka zmiana dla branży tekstylnej. Dla rynku to też szansa
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama