Reklama
Rozwiń

Polscy żołnierze na Ukrainie? Prof. Katarzyna Pisarska: Dla Polski jest za wcześnie

Na dziś rozumiem polski rząd. Natomiast uważam, że europejskie wojska powinny, a nawet muszą być na Ukrainie - mówi prof. Katarzyna Pisarska, przewodnicząca Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, Warszawskie Forum Bezpieczeństwa pytana o deklarację premiera Donalda Tuska, który wykluczył wysłanie na Ukrainę polskich żołnierzy w charakterze sił pokojowych.

Publikacja: 18.02.2025 18:00

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: REUTERS/Gonzalo Fuentes

arb

„Rzeczpospolita”: Czy to, że na wczorajszym spotkaniu przywódców europejskich w Paryżu Polska nie zgodziła się na wysłanie żołnierzy na Ukrainę, jest pani zdaniem błędem?

Prof. Katarzyna Pisarska: Uważam, że jest to dla rządu bardzo trudna decyzja w sytuacji, w której badania pokazują, że 80 proc. Polaków nie zgadza się na wysyłanie wojsk na Ukrainę. W tak trudnej sytuacji międzynarodowej pójście w całkowitej kontrze do tego, czego oczekuje społeczeństwo, zapewne nie byłoby wskazane. Ważniejszym pytaniem jest: w jakim celu te wojska miałyby tam pojechać i na jakich zasadach. Tak jak mówiłam wielokrotnie, jeżeli miałaby to być misja pokojowa a la misja ONZ-u w Bośni i Hercegowinie w latach 90-tych, gdzie wojska przypatrywały się masakrze w Srebrenicy, nie miały żadnego mandatu do użycia siły, to nie mamy o czym mówić. Pojawiają się różne doniesienia, gdzie te wojska miałyby stacjonować, nawet o tym, że miałyby stacjonować w Donbasie. Mamy jednak tak mało informacji, że dzisiaj tak naprawdę Polska, będąc krajem frontowym, graniczącym z Kaliningradem, z Rosją i Białorusią, nie może sobie pozwolić, żeby wysyłać tysiące wojsk, nie wiedząc w jakim celu, z jakim mandatem.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Dyplomacja
Emmanuel Macron przerywa izolację Władimira Putina. O czym rozmawiali przywódcy Francji i Rosji?
Dyplomacja
Prezydent Andrzej Duda w pożegnalnej podróży do Kijowa. „Przez wszystkie te lata stałem przy Ukrainie"
analizy
Rusłan Szoszyn: Sojusznicy Władimira Putina jak w nieudanym małżeństwie. Boją się konsekwencji rozstania
Dyplomacja
Nieoficjalnie: Oto propozycje USA dla Iranu. Na stole są miliardy dolarów
Dyplomacja
Pożegnanie z globalizacją. Na szczycie UE pogodzono się z cłami Donalda Trumpa