Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz odwołany przez Wołodymyra Zełenskiego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał Wasyla Zwarycza ze stanowiska ambasadora Ukrainy w Polsce.

Aktualizacja: 21.06.2024 22:53 Publikacja: 21.06.2024 22:19

Ambasador Ukrainy w RP Wasyl Zwarycz został odwołany

Ambasador Ukrainy w RP Wasyl Zwarycz został odwołany

Foto: PAP/Marcin Bielecki

To, że Wasyl Zwarycz został odwołany, wynika z dekretu ukraińskiego prezydenta.

Wasyl Zwarycz odwołany z funkcji ambasadora Ukrainy w Polsce

Z opublikowanych dokumentów wynika, że Wasyl Zwarycz opuści Polskę, by objąć stanowisko ambasadora Ukrainy w Czechach. Tamtejsza ukraińska placówka dyplomatyczna nie miała szefa od dwóch lat.

Czytaj więcej

Oficjalnie: amerykańskie systemy Patriot najpierw dla Ukrainy, Polska poczeka

Wasyl Zwarycz został mianowany ambasadorem Ukrainy w Polsce w lutym 2022 r., jeszcze przed rozpoczęciem przez Rosję inwazji, listy uwierzytelniające złożył po kilku miesiącach, w lipcu. Jest absolwentem uczelni we Lwowie, od 1999 r. był związany z ministerstwem spraw zagranicznych Ukrainy. Zanim został ambasadorem w Polsce, był pierwszym sekretarzem i zastępcą szefa misji w Warszawie. Wasyl Zwarycz ma 47 lat.

Zmiany w ukraińskiej dyplomacji

Wołodymyr Zełenski podjął też inne decyzje dotyczące ukraińskiej dyplomacji. Na mocy prezydenckiego dekretu Iwan Dowhanycz został mianowany ambasadorem Ukrainy w Iraku, z kolei ambasador w Holandii, Ołeksandr Karasiewicz, został powołany na stanowisko zastępcy przedstawiciela w Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej.

Czytaj więcej

Władimir Putin ogłasza gotowość Rosji do rozmów z państwami NATO

Fakt stosunkowo długiej — od lipca 2022 r. - nieobecności ambasadora Ukrainy w Czechach komentował w rozmowie z Radiem Swoboda prezydent Czech Petr Pavel. Ocenił on, ze nieobecność ambasadora w Pradze nie miała istotnego wpływu na stosunki dwustronne, choć przyznał, że kontakty między stolicami uległy spowolnieniu.

Na razie brak informacji, kto zastąpi Wasyla Zwarycza na stanowisku ambasadora Ukrainy w Polsce. Brak też komentarza ambasady Ukrainy i Wasyla Zwarycza do decyzji w sprawie stanowiska szefa placówki w Warszawie.

Wasyl Zwarycz i jego reakcja na sugestię, że Zełenski powinien przeprosić za rzeź wołyńską

Bywało, że zachowanie Wasyla Zwarycza w Polsce wzbudzało kontrowersje. W maju 2023 r. dyplomata w reakcji na słowa ówczesnego rzecznika MSZ Łukasza Jasiny, że Wołodymyr Zełenski powinien przeprosić w sprawie rzezi wołyńskiej, oświadczył, iż "jakiekolwiek próby narzucania prezydentowi Ukrainy czy Ukrainie, co musimy w sprawie wspólnej przeszłości są nieakceptowalne". "Apelujemy o szacunek a wyważenie w wypowiedziach, szczególnie w trudnych realiach ludobójczej agresji rosyjskiej" - dodał, zamieszczając cytat z frazy "wybaczamy i prosimy o wybaczenie".

Czytaj więcej

Rzeź wołyńska i słowa Jasiny. Ambasador Ukrainy skasował swój wpis. Teraz mówi o dialogu

Wpis ambasadora wywołał falę negatywnych komentarzy, m.in. ze strony byłego szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, który powiedział, że Ukraińcy "nie chcą poczynić żadnych gestów wobec Polski i to jest problem". Później Zwarycz skasował wpis.

We wrześniu 2023 r. Wasyl Zwarycz został pilnie wezwany do MSZ - strona polska przekazała mu wówczas "zdecydowany protest" wobec wypowiedzi prezydenta Ukrainy na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ "o tym, jakoby część państw UE pozorowała solidarność, jednocześnie pośrednio wspierając Rosję". "Wiceszef MSZ wskazał, że w stosunku do Polski jest to teza nieprawdziwa, a ponadto szczególnie nieuprawniona wobec naszego kraju, wspomagającego Ukrainę od pierwszych dni wojny" - podał wówczas resort spraw zagranicznych.

To, że Wasyl Zwarycz został odwołany, wynika z dekretu ukraińskiego prezydenta.

Wasyl Zwarycz odwołany z funkcji ambasadora Ukrainy w Polsce

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Polski apel do państw UE. W tle współpraca z USA przeciwko dezinformacji Kremla
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla
Dyplomacja
Korea Południowa oburzona, że Japonia uważa jej kawałek za swój
Dyplomacja
Finlandia będzie odsyłać uchodźców do Rosji? Przyjmie ustawę niezgodną z konstytucją