Indie zastąpią poradzieckie pojazdy opancerzone amerykańskimi?

Trwają rozmowy USA z Indiami na temat wspólnej produkcji pojazdów opancerzonych Stryker. Gdyby projekt został sfinalizowany USA i Indie pracowałyby wspólnie m.in. nad rozwojem kolejnych wersji tego transportera.

Publikacja: 17.06.2024 09:29

Transporter opancerzony Stryker

Transporter opancerzony Stryker

Foto: PAP/EPA

Stryker to kołowy transporter opancerzony, który znajduje się w wyposażeniu armii USA w 2002 roku. Transportery opancerzone tego typu USA przekazują m.in. Ukrainie.

Armia Indii otrzyma dostosowane do swoich potrzeb transportery opancerzone Stryker?

Indie i USA prowadzą zaawansowane rozmowy w sprawie wspólnej produkcji najnowszej generacji transporterów opancerzonych Stryker.

O sprawie pisze serwis "Times of India", który podkreśla, że USA zaprezentowały niedawno możliwości nowego Strykera w zakresie mobilności i siły ognia w rejonach wysokogórskich w Indiach.

Czytaj więcej

Joe Biden ostrzega, że może dojść do wojny USA z Rosją. Jest reakcja Kremla

Ministerstwo Obrony Indii analizuje obecnie trzyfazowy plan współpracy w zakresie produkcji Strykerów.

W ramach planu Indie miały by pozyskać pewną liczbę Strykerów, czemu będzie towarzyszyć wspólna produkcja tych pojazdów opancerzonych w Indiach a następnie wspólne prace rozwojowe nad kolejnymi wersjami tego transportera.

Indie należą do forów współpracy międzynarodowej, do których należy Rosja (BRICS, Szanghajska Organizacja Współpracy)

- Jeśli projekt związany ze Strykerami zostanie sfinalizowany, istniejące indyjskie możliwości w zakresie transporterów opancerzonych będą brane pod uwagę. Strykery zostaną skonfigurowane pod względem technologicznym tak, aby były dostosowane do ukształtowania terenu w Indiach, w tym do działania na dużych wysokościach - mówi źródło "Times of India".

Indie mają w 2024 roku zawrzeć dwa duże kontrakty zbrojeniowe z USA

Indyjska armia chce sukcesywnie zastępować starzejącą się flotę poradzieckich pojazdów opancerzonych BWP-2. Resort obrony Indii pracuje też nad realizacją własnych projektów.

Indie zamierzają sfinalizować w tym roku dwa inne projekty zbrojeniowe z USA - Delhi zamierza kupić 31 dronów MQ-9B wraz z wyposażeniem (wartość kontraktu - 3,9 mld dolarów) oraz zawrzeć kontrakt na koprodukcję silników GE-F414 do myśliwców Tejas Mk2.I

Współpracę w zakresie przemysłu obronnego Indii i USA warto odnotować m.in. ze względu na przynależność Indii do forów współpracy międzynarodowej, do których należy Rosja (BRICS, Szanghajska Organizacja Współpracy).

Stryker to kołowy transporter opancerzony, który znajduje się w wyposażeniu armii USA w 2002 roku. Transportery opancerzone tego typu USA przekazują m.in. Ukrainie.

Armia Indii otrzyma dostosowane do swoich potrzeb transportery opancerzone Stryker?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Ambasador Niemiec: Nasza odpowiedzialność za przeszłość to też odpowiedzialność za naszą wspólną przyszłość
Dyplomacja
Radosław Sikorski: Obrona szpitali onkologicznych dla dzieci nie oznacza eskalacji
Dyplomacja
Polski apel do państw UE. W tle współpraca z USA przeciwko dezinformacji Kremla
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla