Chiny odwołały wizytę szefa dyplomacji UE. Nie podano powodu. "Termin niedostępny"

Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji, nie pojedzie w przyszłym tygodniu do Chin - poinformowała rzeczniczka KE, Nabila Massrali.

Publikacja: 04.07.2023 14:24

Josep Borrell

Josep Borrell

Foto: AFP

Chiny odwołały zaplanowaną na przyszły tydzień wizytę Borrella w Państwie Środka nie podając przyczyny - wynika z oświadczenia rzeczniczki.

Wizyta Josepa Borrella w Chinach odwołana po raz drugi w 2023 roku

Wizyta Borrella w Chinach miała mieć miejsce w czasie, gdy Europa stara się redukować swoją zależność od Chin, które Bruksela określa mianem "rywala".

"Niestety zostaliśmy poinformowani przez stronę chińską, że przewidywane terminy (wizyty) w przyszłym tygodniu nie są już dostępne i musimy szukać alternatyw" - napisała Massrali w oświadczeniu przekazanym agencji Reutera.

Czytaj więcej

Unia Europejska wobec Rosji: Były sankcje, będą kary

Chiński MSZ na razie nie komentuje tej sprawy.

Borrell miał odwiedzić Pekin 10 lipca i spotkać się tam z szefem dyplomacji Chin w celu omówienia "strategicznych kwestii", w tym obrony praw człowieka i rosyjskiej wojny na Ukrainie - mówił jeszcze w niedzielę ambasador UE w Chinach.

Wizyta Borrella w Chinach została odwołana po raz drugi w tym roku. W kwietniu szef unijnej dyplomacji nie mógł pojechać do Chin, ponieważ test wykazał, iż jest zakażony koronawirusem SARS-CoV-2.

Josep Borrell chciał powiedzieć kiedy UE nie będzie mogła ufać Chinom

W przemówieniu, które miał wygłosić w kwietniu w Pekinie, Borrell chciał powiedzieć, że UE nie może ufać Chinom, jeśli te nie zamierzają dążyć do pokoju na Ukrainie.

Chiny deklarują, że chcą doprowadzić do pokoju na Ukrainie, ale ich propozycja planu pokojowego, przedstawiona w lutym 2023 roku nie spotkała się z przychylnym odbiorem ani ze strony Rosji, ani Ukrainy.

Chiny nie potępiły agresji Rosji na Ukrainę wskazując, że przyczyny wojny są złożone. Pekin nie dołączył też do sankcji przeciw Rosji, którą traktuje jako strategicznego partnera.

Chiny odwołały zaplanowaną na przyszły tydzień wizytę Borrella w Państwie Środka nie podając przyczyny - wynika z oświadczenia rzeczniczki.

Wizyta Josepa Borrella w Chinach odwołana po raz drugi w 2023 roku

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Dyplomacja
"FT": Ukraina po wejściu do UE otrzyma prawie 200 miliardów euro
Dyplomacja
Korea Północna zarzuca USA zwiększenie "atomowego zagrożenia". I grozi
Dyplomacja
Media: Szef MSZ Szwecji zapomniał paszportu i nie dojechał na szczyt do Kijowa
Dyplomacja
Japoński poseł pojechał do Rosji. Usłyszał od rosyjskiego ministra co myślą Japończycy
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Dyplomacja
Europy Zachodniej sojusz z Ukrainą. Bez Polski
Dyplomacja
Rau tłumaczy nieobecność w Kijowie: Dekoniunktura w stosunkach