Biden nie jedzie do Sydney, bo musi rozmawiać o długu USA. Szczyt QUAD odwołany

Australijski premier, Anthony Albanese oświadczył w środę, że szczyt Quad nie odbędzie się w Sydney w przyszłym tygodniu, po tym jak prezydent USA, Joe Biden, odwołał swoją wizytę w Australii ze względu na konieczność prowadzenia w USA negocjacji ws. podniesienia limitu dopuszczalnego długu publicznego.

Publikacja: 17.05.2023 04:55

Joe Biden

Joe Biden

Foto: AFP

Quad (Quadrilateral Security Dialogue - Czterostronny Dialog Bezpieczeństwa) jest nieformalnym forum współpracy w zakresie bezpieczeństwa skupiającym USA, Australię, Indie i Japonię. Grupa ta powstała w związku z coraz silniejszą pozycją Chin w rejonie Azji południowo-wschodniej.

Albanese, informując o odwołaniu szczytu Quad w Sydney podkreślił, że przywódcy państw tworzących grupę spotkają się w weekend w Japonii, na szczycie grupy G7. Australia i Indie nie są członkami grupy G7, ale ich przywódcy zostali zaproszeni na szczyt w Japonii.

Czytaj więcej

Waszyngton o krok od zderzenia ze ścianą. Spór niepokoi inwestorów

Biden, w związku z koniecznością prowadzenia negocjacji z liderem Izby Reprezentantów, Kevinem McCarthym, w sprawie podniesienia dopuszczalnego poziomu długu publicznego w USA, by uniknąć niewypłacalności, jaka ma grozić Stanom Zjednoczonym już 1 czerwca, odwołał wizyty w Australii, a także w Papui-Nowej Gwinei.

Odwołana wizyta Bidena w Papui-Nowej Gwinei miała być pierwszą w historii wizytą prezydenta USA w tym kraju.

Przywódcy państw tworzących grupę QUAD spotkają się w weekend w Japonii, na szczycie grupy G7

- Spotkanie przywódców państw grupy Quad nie odbędzie się w przyszłym tygodniu w Sydney. Zamiast tego będziemy prowadzić rozmowy między przywódcami grupy Quad w Japonii - oświadczył Albanese.

Jednocześnie premier Australii nie wykluczył, że w przyszłym tygodniu dojdzie w Sydney do jego spotkania z premierem Indii, Narendrą Modim.

Albanese nie mówił natomiast nic o tym, czy do Sydney przyjedzie premier Japonii, Fumio Kishida, po tym jak okazało się, że wizytę w Australii odwołał Biden.

Grupa Quad działa na rzecz swobody żeglugi w rejonie Indo-Pacyfiku.

Dyplomacja
Stosunek Europejczyków do obrony Tajwanu. Czy Emmanuel Macron miał rację?
Dyplomacja
Iran pokazał swój pierwszy pocisk hipersoniczny
Dyplomacja
USA: Chiny coraz agresywniejsze. Komuś może stać się krzywda
Dyplomacja
Cieśnina Tajwańska: O krok od kolizji niszczyciela USA z chińskim okrętem
Dyplomacja
Chiny: Dążymy do dialogu. Starcie z USA byłoby katastrofą