Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 340

Olaf Scholz o zamiarze kontynuowania rozmów telefonicznych z Władimirem Putinem mówił w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Tagesspiegel”.

- W ciągu ostatnich 11 miesięcy wielokrotnie rozmawiałem z Putinem, tak jak robi to prezydent Emmanuel Macron. Ostatni raz na początku grudnia. I znowu będę rozmawiał z Putinem przez telefon – bo trzeba ze sobą rozmawiać - powiedział kanclerz. - Nasze poglądy są oczywiście zupełnie odmienne - zaznaczył.

Czytaj więcej

Rosja nie chce rozmawiać z Japonią o rybach. Narzeka na „brak szacunku”

Według Scholza to, co dzieje się na Ukrainie w związku z rosyjską inwazją, jest „absolutnie nie do przyjęcia”. Polityk SPD wyjaśniał, że w telefonicznych rozmowach z Putinem poruszane były różne tematy - od wymian jeńców, przez eksport zboża po sytuację związaną z okupacją przez najeźdźców Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

- Ale dla mnie ważne jest, aby negocjacje zawsze wracały do ​​prawdziwego pytania: jak świat może wyjść z tej strasznej sytuacji? Krok ku temu jest oczywisty wycofanie wojsk rosyjskich - powiedział.

Czytaj więcej

Niemcy nie planują przekazania samolotów bojowych Ukrainie

W odpowiedzi na słowa Scholza rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, zapytany przez propagandową agencję RIA Nowosti, przekazał, że w terminarzu Władimira Putina nie ma aktualnie żadnej rozmowy telefonicznej z kanclerzem Niemiec. Jednak rosyjski przywódca „jest otwarty na komunikację”.