Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 340

Resort kierowany przez Siergieja Ławrowa stwierdził, że wraz z rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę „rosyjsko-japońskie zaczęły gwałtownie się pogarszać, a administracja premiera Fumio Kishidy, łamiąc wszelkie normy i zasady międzynarodowe, zaczęła wprowadzać nieprzyjazne wobec Rosji działania, w tym m.in. 15 pakietów sankcji personalnych i sektorowych”. Zdaniem Kremla Tokio wręcz przoduje w nakładaniu sankcji.

„W kontekście antyrosyjskich działań podjętych przez rząd Japonii, które oczywiście stoją w sprzeczności z duchem i literą porozumienia z 1998 roku o wzmocnieniu i rozwoju dobrego sąsiedztwa, strona rosyjska poinformowała Tokio, że nie może zgodzić się na utrzymanie konsultacji międzyrządowych w sprawie realizacji tej umowy” – zakomunikowało MSZ, zastrzegając, że „kategorycznie nie akceptuje żadnych protestów Tokio” w tej sprawie.

Czytaj więcej

Korupcja, Złoto Scytów, łagry dla alkoholików. Czym, poza wojną, żyje Wschód?

„Aby powrócić do normalnego dialogu, japońscy sąsiedzi powinni okazywać elementarny szacunek dla naszego kraju, chęć poprawy stosunków dwustronnych" - stwierdził resort Ławrowa, przekonując, że jak dotąd nie widzi takiej chęci ze strony rządu Japonii.

Południowa część archipelagu Wysp Kurylskich od dekad jest przedmiotem sporu prawnego pomiędzy Japonią a Rosją. Rybołówstwo w tym rejonie reguluje porozumienie z 1998 roku. Ambasada Japonii w Rosji poinformowała ostatnio, że Moskwa po raz pierwszy od 22 lat odmówiła konsultacji w tej sprawie