Armagno, występując w Sydney mówiła, że Pekin czyni znaczące postępy w rozwoju wojskowych technologii kosmicznych, w tym w obszarach takich jak łączność satelitarna i statki kosmiczne wielokrotnego użycia, które pozwalają na gwałtowny rozwój programu kosmicznego.

- Sądzę, że jest całkowicie możliwe, że nas dogonią i przegonią - powiedziała Armagno w czasie konferencji organizowanej przez Australijski Instytut Polityki Strategicznej, jednostkę badawczą współfinansowaną przez administracje Australii i USA.

Czytaj więcej

Chiny zbudują bazę na Księżycu. Będzie zasilana energią jądrową

- Postęp, który robią, jest oszałamiający, oszałamiająco szybki - dodała.

Chiny opracowują m.in. eksperymentalne technologie, których celem jest wydobywanie surowców naturalnych na asteroidach i mniejszych planetach.

USA utworzyły Siły Kosmiczne w 2019 roku jako czwarty rodzaj sił zbrojnych

- Chiny są jedynym krajem, który jednocześnie zamierza zmienić kształt międzynarodowego porządku i posiada coraz większe możliwości gospodarcze, dyplomatyczne, militarne i technologiczne, by osiągnąć ten cel - stwierdziła Armagno. 

Armagno oskarżyła przy tym Chiny o przeprowadzanie testów rakietowych, które generują duże ilości kosmicznych śmieci zagrażających obiektom znajdującym się na orbicie Ziemi.

USA utworzyły Siły Kosmiczne w 2019 roku jako czwarty rodzaj sił zbrojnych. Armagno jest pierwszym szefem sztabu tego rodzaju sił zbrojnych w historii. Utworzenie Sił Kosmicznych było częścią odpowiedzi na rosnące możliwości militarne Chin.