Rosja grozi Litwie poważnymi konsekwencjami w związku z zablokowaniem przez Wilno tranzytu objętych sankcjami UE towarów z Rosji do obwodu kaliningradzkiego, rosyjskiej enklawy nad Morzem Bałtyckim.

O tym, że Nauseda poruszy kwestię rosyjskich gróźb na forum Rady Europejskiej, poinformowała Asta Skaisgirytė, doradczyni litewskiego prezydenta ds. polityki zagranicznej, którą cytuje agencja BNS. 

- Prezydent podniesie tę kwestię, ponieważ jest to ważny dla nas temat i dlatego, że Rosja zagroziła Litwie pełnym wachlarzem środków odwetowych w związku z wdrożeniem sankcji unijnych - podkreśliła Skaisgirytė.

Czytaj więcej

Kaliningrad: Groźby, zapowiedź zemsty, szukanie szpiegów

- Naszym zdaniem właściwe jest stwierdzenie, że to jest sprawa UE - nie Litwy, ale (całej) UE - dodała.

Doradczyni prezydenta Litwy zwróciła uwagę, że Rosja grozi środkami odwetowymi tylko Litwie, chociaż sankcje zostały jednogłośnie nałożone na Moskwę przez 27 państw UE.

Rosja zagroziła Litwie pełnym wachlarzem środków odwetowych w związku z wdrożeniem sankcji unijnych

Asta Skaisgirytė, doradczyni litewskiego prezydenta ds. polityki zagranicznej

- Uważamy, że nie ma powodu, by zrzucać winę na nas. Z drugiej strony rozumiemy, że Rosja wykorzystuje tę okazję w celach propagandowych - stwierdziła. Skaisgirytė.

Litwa, w odpowiedzi na groźby Rosji podkreślała już wcześniej, że zablokowała tranzyt do obwodu kaliningradzkiego jedynie tych towarów, które są objęte sankcjami - tranzyt innych towarów i ruch pasażerski do Rosji, przez terytorium Litwy, nie został zablokowany.