Aktualizacja: 15.03.2025 08:48 Publikacja: 30.05.2022 13:53
Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew
Foto: PAP/Radek Pietruszka
Wypowiedź dyplomaty cytuje oficjalna rosyjska agencja TASS. Według tego źródła, ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce powiedział, że "jeśli chodzi o stanowisko Polski w sprawie rozwoju sytuacji w Donbasie i na Ukrainie", to Polska - "wraz ze Stanami Zjednoczonymi, państwami bałtyckimi, z Wielką Brytanią" - należy do kategorii państw NATO i Unii Europejskiej, którym zdecydowanie zależy na przedłużaniu konfliktu oraz na "wyniszczaniu" zasobów Rosji. Siergiej Andriejew wyraził opinię, że w tym celu państwa te gotowe są walczyć "do ostatniego Ukraińca".
Wiceprezydent USA J.D. Vance skomentował w rozmowie z Fox News wypowiedź Andrzeja Dudy, który na łamach „Financial Times” mówił, że chciałby rozmieszczenia w Polsce amerykańskiej broni atomowej.
Rosyjskie i europejskie źródła potwierdzają agencji Bloomberga, że Amerykanie badają możliwości podjęcia współpracy z rosyjskim koncernem energetycznym Gazprom przy realizacji globalnych projektów.
- Jak pan prezydent przez 10 lat się nie przyzwyczaił, że politykę zagraniczną prowadzi rząd, to już się pewnie nie przyzwyczai - tak szef MSZ Radosław Sikorski odpowiedział na pytanie o wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy dla dziennika „Financial Times”.
- Waszyngton nie będzie w stanie zmienić propozycji tymczasowego zawieszenia broni na Ukrainie w pułapkę - oświadczył przywódca Białorusi, Aleksandr Łukaszenko, który na Kremlu spotkał się z Władimirem Putinem.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Rosja przedstawiła Stanom Zjednoczonym listę swoich żądań, które muszą być spełnione, by doszło do zakończenia wojny na Ukrainie i zresetowania relacji Moskwy z Waszyngtonem - twierdzą dwa źródła, na które powołuje się Reuters.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
„Która z tych partii jest Pani/Pana zdaniem w stanie najskuteczniej zapewnić Polsce bezpieczeństwo w obecnej sytuacji geopolitycznej?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Bloomberg informuje, że USA rozmawiają z Rosją o możliwościach współpracy z Gazpromem przy projektach energetycznych w Europie i Azji.
Ukraińskie Siły Zbrojne wypełniły swoją misję w obwodzie kurskim, odciągając wojska rosyjskie od innych części frontu - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.
Europa i Stany Zjednoczone powinny ostatecznie znormalizować stosunki z Rosją, gdy tylko zakończą się walki na Ukrainie - powiedział w wywiadzie dla Bloomberga sekretarz generalny NATO Mark Rutte.
Rosyjskie media cytują Aleksandra Łukaszenkę, który twierdzi, że kilku ukraińskich polityków dzwoniło do prezydenta Rosji Władimira Putina. Łukaszenko nie zdradził żadnych szczegółów, zastrzegając, że "to wciąż nie jest informacja publiczna".
Fatalna sytuacja przewoźników radykalizuje przedsiębiorców, którzy zapowiadają protesty, jeśli państwo nie obniży kosztów prowadzenia działalności.
Prezydentowi USA zabrakło doradców znających psychologię rosyjskiego dyktatora. Obrał niewłaściwy język komunikacji z Kremlem. Jedyna szansa na zakończenie trwającej od ponad trzech lat wojny Rosji z Ukrainą może zostać zaprzepaszczona.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas