Trudeau zapowiedział też, że jego rząd przedłuży o trzy lata i podwoi rozmiar kanadyjskiej misji szkoleniowej na Ukrainie, której zadaniem jest pomoc w szkoleniu ukraińskich sił zbrojnych.

- W czasie rosnącego napięcia i nieuzasadnionej rosyjskiej agresji, Kanada będzie nadal wspierać Ukrainę, tak by ta mogła się bronić - oświadczył kanadyjski premier.

Kanada ma stworzyć także grupę zadaniową i zwiększyć aktywność dyplomatyczną, by skoordynować pomoc dla Ukrainy - zapowiedziała szefowa MSZ Kanady, Melanie Joly.

- Dyplomacja jest jedyną drogą do zrobienia kroku naprzód przez Rosję. Każda dalsza agresja będzie miała poważne konsekwencje, w tym w postaci skoordynowanych sankcji, na które Kanada jest gotowa - dodała.

Czytaj więcej

Xi prosił Putina, by nie atakował Ukrainy w czasie igrzysk? Pekin zaprzecza

Minister obrony Kanady, Anita Anand, ma odwiedzić Łotwę i Ukrainę "w najbliższych dniach". Będzie wizytować kanadyjskich żołnierzy stacjonujących w tych krajach - zapowiedział Trudeau.

Na Ukrainie jest ok. 200 kanadyjskich żołnierzy, którzy uczestniczą w misji szkoleniowej i pomagają podnosić zdolność bojową ukraińskiej armii. Anand wylicza, że z pomocy kanadyjskich instruktorów wojskowych skorzystało "ponad 30 tys. ukraińskich żołnierzy". 

200

Tylu kanadyjskich żołnierzy stacjonuje już na Ukrainie

Trudau zapowiedział, że misja szkoleniowa zostanie przedłużona o trzy lata, co będzie kosztować 268,5 mln dolarów. Ponadto Kanada wyśle na Ukrainę 60 kolejnych żołnierzy w najbliższych dniach. Premier nie wykluczył, że łącznie na Ukrainę wyjedzie do 400 kanadyjskich żołnierzy, którzy będą szkolić ukraińską armię.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Ponadto Kanada ma dostarczyć Ukrainie broń śmiercionośną, w tym kamizelki kuloodporne i celowniki optyczne. Minister Anand podkreśliła, że w ramach tej pomocy na Ukrainę ma być dostarczony również sprzęt wykorzystywany do rozpoznania.

Kanada ma przekazać Ukrainie również do 50 mln dolarów kanadyjskich pomocy, niezależnie od pożyczki w wysokości 120 mln dolarów kanadyjskich obiecanych Kijowowi w ubiegłym tygodniu.