Amerykanie przekazali odpowiedź Rosji. Waszyngton nie idzie na ustępstwa

Amerykanie przekazali Rosji pisemną odpowiedź na żądania ws. gwarancji bezpieczeństwa. Sekretarz stanu Antony Blinken poinformował, że Biały Dom nie poszedł na żadne ustępstwa.

Publikacja: 26.01.2022 18:57

Amerykanie przekazali odpowiedź Rosji. Waszyngton nie idzie na ustępstwa

Foto: AFP

Rosyjskie media informują, że ambasador USA w Rosji John Sullivan udał się w środę wieczorem do rosyjskiego MSZ i przekazał pisemną odpowiedź Waszyngtonu. Nie udzielał komentarzy. Odpowiedź dotyczy żądań Rosji w sprawie tak zwanych gwarancji bezpieczeństwa. Moskwa domagała się, by Amerykanie odpowiedzieli na piśmie.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przekazał dziennikarzom, że Biały Dom wyznaczył Rosji "poważną ścieżkę dyplomatyczną".

- Dokument, który dostarczyliśmy, zawiera obawy USA i naszych sojuszników ws. działań Rosji - mówił. Blinken powiedział, że przekazana odpowiedź nie jest "dokumentem negocjacyjnym". - Piłka jest po ich stronie - przekazał.

Blinken spodziewa się, że kolejnych rozmów z szefem MSZ Rosji Siergiejem Szojgu w najbliższych dniach.

Czytaj więcej

Niemcy zapowiadają pomoc dla Ukrainy. Wyślą 5 tys. hełmów

Rosja m.in. domagała się nieposzerzenia NATO na Wschód oraz ograniczenia i nie rozmieszczenia dodatkowych systemów uzbrojenia na terenie państw, które nie należały do Sojuszu przed 1997 rokiem. Rosyjskie władze na razie nie zdradzają treści pisemnej odpowiedzi USA.

Siergiej Ławrow powiedział, że on i inni najwyżsi urzędnicy doradzą prezydentowi Władimirowi Putinowi w sprawie kolejnych kroków po otrzymaniu odpowiedzi USA.

Czytaj więcej

Stany Zjednoczone wysyłają pisemną odpowiedź na żądania Rosji

- Jeśli Zachód będzie kontynuował swój agresywny kurs, Moskwa podejmie niezbędne środki odwetowe" - zapowiedział Ławrow.

Zaznaczył jednak, że Rosja nie będzie czekać w nieskończoność. - Nie pozwolimy, by nasze propozycje utonęły w niekończących się dyskusjach - dodał.

Ławrow wyśmiał obawy ws. zbliżającej się inwazji, mówiąc, że "nasi zachodni koledzy doprowadzili się do militarystycznego szału", dodając, że "sama ukraińska elita trochę się przestraszyła zachodnich obaw".

Konflikt na Ukrainie

W ostatnich tygodniach Rosja zgromadziła w pobliżu granic Ukrainy ponad 100 tysięcy żołnierzy. USA, NATO i Ukraina alarmują, że może to być przygotowanie do rosyjskiej inwazji, czemu Moskwa zaprzecza, ale zastrzega, że może być zmuszona do interwencji, gdyby Ukraina chciała siłowo rozwiązać konflikt na wschodzie kraju.

14 stycznia USA ostrzegały, że z informacji przekazanych przez amerykański wywiad wynika, że Rosja może dokonać prowokacji na Ukrainie, której celem będzie uzasadnienie zbrojnej inwazji na sąsiada w sytuacji, w której nie osiągnie stawianych sobie celów metodami dyplomatycznymi.

Czytaj więcej

USA: Amerykanie powinni zastanowić się nad opuszczeniem Ukrainy

Tymczasem Rosja przekonuje, że Zachód grożąc Rosji sankcjami w przypadku agresji i dostarczając broń Ukrainie (robią to m.in. USA i Wielka Brytania) zachęca ukraińskich przywódców do agresywnych działań na wschodzie kraju, gdzie od siedmiu lat trwa konflikt z prorosyjskimi separatystami.

18 stycznia Amerykanie poinformowali, że Rosja może w każdym momencie rozpocząć inwazję na terytorium sąsiada, również z terytorium Białorusi, na którą dotarły rosyjskie wojska, by wziąć udział w organizowanych tam ćwiczeniach.

19 stycznia prezydent USA, Joe Biden mówił, że - jego zdaniem - Władimir Putin podjął już decyzję ws. działań przeciw Ukrainie, ponieważ "musi wykonać jakiś ruch". Biden ostrzegał też, że pełnowymiarowa rosyjska inwazja na Ukrainę skończy się nałożeniem na Rosję bardzo poważnych sankcji gospodarczych (mówił m.in. że rosyjskie banki nie mogłyby wówczas wykonywać transakcji w dolarach), ale stwierdził jednocześnie, że jakiś rodzaj "mniejszej inwazji" mógłby nie wiązać się z aż tak poważnymi sankcjami. USA szybko zaczęły jednak prostować tę wypowiedź prezydenta wskazując, że każde przekroczenie granicy Ukrainy przez rosyjskich żołnierzy będzie traktowane jako "poważna inwazja".

21 stycznia w Genewie doszło do spotkania sekretarza stanu USA, Antony'ego Blinkena i szefa MSZ Rosji, Siergieja Ławrowa. Blinken powtórzył w czasie spotkania stanowisko USA wobec gwarancji bezpieczeństwa, których domaga się Rosja - USA i ich sojusznicy z NATO uważają, że kwestia polityki otwartych drzwi Sojuszu i zasada, że każdy kraj sam decyduje o tym, czy chce być członkiem NATO, czy nie, jest nienegocjowalna. Blinken podkreślił też, że nic co dotyczy Ukrainy nie może rozstrzygać się bez Ukrainy, a podobnie jest w przypadku NATO i Europy.

Siergiej Ławrow stwierdził natomiast, że USA zapowiedziały przekazanie Rosji pisemnej odpowiedzi w kwestii gwarancji bezpieczeństwa, których domaga się Rosja. Najważniejsze żądania Rosji to zobowiązanie, że NATO przestanie rozszerzać się na wschód, a siły NATO cofną się do granic Sojuszu z 1997 roku - co oznaczałoby, że opuszczą m.in. Polskę.

W 2014 roku Rosja dokonała nieuznanej przez społeczność międzynarodową aneksji Krymu. W tym samym roku na wschodzie Ukrainy rozpoczął się konflikt między prorosyjskimi separatystami, wspieranymi nieformalnie przez Moskwę (choć Rosja oficjalnie temu zaprzecza) a ukraińską armią.

Dyplomacja
Nieoficjalnie: Andrzej Duda jedzie do Paryża rozmawiać o gwarancjach dla Ukrainy
Dyplomacja
Beniamin Netanjahu: Iran chce powtórzyć Holokaust i zabić 6-7 mln Żydów
Dyplomacja
Nieoficjalnie: Tajne porozumienie Chin z Kubą. Chodzi o stację nasłuchową
Dyplomacja
Stosunek Europejczyków do obrony Tajwanu. Czy Emmanuel Macron miał rację?
Dyplomacja
Iran pokazał swój pierwszy pocisk hipersoniczny