- Otrzymałam list od ukraińskiej ambasady z prośbą o wsparcie w postaci sprzętu wojskowego, a dokładnie hełmów - powiedziała Lambrecht dziennikarzom w Berlinie. - Dostarczymy Ukrainie 5 tys. hełmów - jako jasny sygnał: Jesteśmy po waszej stronie - dodała.

Podczas gdy Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zaczęły wysyłać więcej broni na Ukrainę, kanclerz Niemiec Olaf Scholz wykluczył wysyłanie "śmiercionośnej broni", mimo wielokrotnych próśb Kijowa.

Czytaj więcej

USA: Amerykanie powinni zastanowić się nad opuszczeniem Ukrainy

- To jest sprzęt, a nie broń, ale pomaga - powiedziała Lambrecht. - Właśnie w ten sposób będziemy kontynuować naszą pracę przy tym konflikcie. Pracujemy na rzecz osiągnięcia pokojowego rozwiązania tego konfliktu w środku Europy - dodała.

W weekend Lambrecht powiedział, że Niemcy wyślą również szpital polowy na Ukrainę.

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko, były mistrz świata w boksie wagi ciężkiej, który przez lata mieszkał w Niemczech, nazwał dostawę 5 tys. hełmów "żartem".

Czytaj więcej

USA: Rosyjska inwazja na Ukrainę podczas igrzysk w Pekinie może zdenerwować Chiny

- Zachowanie niemieckiego rządu pozostawia mnie bez słów. Ministerstwo Obrony najwyraźniej nie zdało sobie sprawy, że mamy do czynienia z doskonale wyposażonymi siłami rosyjskimi, które w każdej chwili mogą rozpocząć kolejną inwazję na Ukrainę" - powiedział największemu niemieckiemu tabloidowi "Bild".

Jakie wsparcie Niemcy wyślą w następnej kolejności? Poduszki? - pytał. 

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Czechy wysyłają pomoc

Agencja Reutera poinformowała, że pomoc Ukrainie obiecały także władze Czech. Rząd podjął decyzję o przekazaniu 4000 sztuk amunicji artyleryjskiej