USA pozwalają Litwie, Łotwie i Estonii wysyłać amerykańską broń na Ukrainę

Departament Stanu USA dał zielone światło Litwie, Łotwie i Estonii, by te rozpoczęły dostarczanie amerykańskich rakiet i amerykańskiego uzbrojenia na Ukrainę - podają trzy źródła mające wiedze o tej decyzji, na które powołuje się Reuters.

Publikacja: 20.01.2022 05:13

Odpalenie pocisku Javelin

Odpalenie pocisku Javelin

Foto: materiały prasowe

Zgodnie z przepisami o kontroli eksportu kraje, które dysponują amerykańskim uzbrojeniem, muszą otrzymać zgodę od Departamentu Stanu, zanim przekażą jakąkolwiek broń pozyskaną od Stanów Zjednoczonych krajom trzecim.

Zgoda Departamentu Stanu oznacza, że Estonia będzie mogła przekazać Ukrainie przeciwpancerne pociski Javelin, podczas gdy Litwa wyśle na Ukrainę pociski przeciwlotnicze Stinger - twierdzi jedno ze źródeł agencji Reutera.

Informacja o tym, że Departament Stanu wydał zgodę, by kraje bałtyckie przekazały amerykańskie uzbrojenie Ukrainie pojawiła się w środę, późnym wieczorem, gdy prezydent USA Joe Biden wyraził przekonanie, iż Rosja dokona inwazji na Ukrainę i zagroził, że jeśli będzie to pełnowymiarowa inwazja, wówczas Rosja zapłaci za nią wysoką cenę. 

Czytaj więcej

Biden o Rosji: Odpowie za inwazję na Ukrainę w zależności od jej skali

Relacje między Ukrainą a Rosją są w ostatnim czasie bardzo napięte. Rosja zgromadziła w pobliżu granic Ukrainy ponad 100 tysięcy żołnierzy. W piątek USA ostrzegały, że z informacji przekazanych przez amerykański wywiad wynika, że Rosja może dokonać prowokacji na Ukrainie, której celem będzie uzasadnienie zbrojnej inwazji na sąsiada w sytuacji, w której nie osiągnie stawianych sobie celów metodami dyplomatycznymi.

Estonia będzie mogła przekazać Ukrainie przeciwpancerne pociski Javelin, podczas gdy Litwa wyśle na Ukrainę pociski przeciwlotnicze Stinger

Moskwa domaga się od USA i NATO gwarancji bezpieczeństwa, obejmujących m.in. zobowiązanie, że Ukraina nigdy nie stanie się częścią Sojuszu. Zarówno USA, jak i NATO odrzucają ten postulat.

W 2014 roku Rosja dokonała nieuznanej przez społeczność międzynarodową aneksji Krymu. W tym samym roku na wschodzie Ukrainy rozpoczął się konflikt między prorosyjskimi separatystami, wspieranymi nieformalnie przez Moskwę (choć Rosja oficjalnie temu zaprzecza) a ukraińską armią.

We wtorek wieczorem Amerykanie poinformowali, że Rosja może w każdym momencie rozpocząć inwazję na terytorium sąsiada, również z terytorium Białorusi, na którą dotarły rosyjskie wojska, by wziąć udział w organizowanych tam ćwiczeniach.

Dyplomacja
Chiński lotniskowiec przepłynął przez Cieśninę Tajwańską
Dyplomacja
Senator USA w Kijowie: Nie możemy wycofać się z pomocy dla Ukrainy. Chiny patrzą
Dyplomacja
Trwają poszukiwania nowego sekretarza generalnego NATO. Czy będzie to kobieta?
Dyplomacja
Rosyjskie MSZ wzywa dyplomatów USA w sprawie wypowiedzi doradcy Białego Domu
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Dyplomacja
Kanclerz Niemiec zapowiada, że będzie chciał porozmawiać z Putinem
Dyplomacja
UE: Cła na towary z Ukrainy zawieszone na kolejny rok