W ostatnich dniach Litwa poddawana jest silnej presji Chin, w związku z otwarciem w Wilnie tajwańskiej placówki, która będzie pełnić rolę faktycznej ambasady Tajwanu na Litwie. Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka. Pekin nigdy nie wyrzekł się też użycia siły jako metody przywrócenia suwerenności nad Tajwanem.

Chiny poddają też rosnącej presji dyplomatycznej i militarnej sam Tajwan, ale prezydent Tsai Ing-wen podkreśliła, że Tajpej nie ugnie się pod groźbami i będzie bronił swojej wolności i demokracji.

W czasie spotkania z parlamentarzystami z Litwy, Łotwy i Estonii w pałacu prezydenckim, prezydent Tsai Ing-wen mówiła, że Tajwan i kraje bałtyckie, które w przeszłości były częścią ZSRR, mają wspólne doświadczenia dotyczące wyzwalania się spod autorytarnych rządów oraz walki o wolność.

Czytaj więcej

Chiny blokują litewski biznes, Litwini się nie przejmują

- Demokracja, którą się dziś cieszymy, została zdobyta z trudem. To jest coś, co wszyscy bardzo dobrze rozumiemy - podkreśliła.

- Dziś świat mierzy się z wyzwaniem, jakim jest szerzenie się autorytaryzmu oraz groźbą dezinformacji. Tajwan chętnie będzie dzielił się swoimi doświadczeniami w walce z dezinformacją ze swoimi europejskimi przyjaciółmi. Musimy chronić naszych wspólnych wartości, aby zabezpieczyć naszą wolność i demokrację - przekonywała prezydent Tajwanu.

Żaden kraj Unii Europejskiej nie utrzymuje formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem

Matas Maldeikis, przewodniczący Grupy Przyjaciół Tajwanu w parlamencie Litwy, podkreślił, że przedstawiciele grupy przylecieli do Tajpej, aby wyrazić swoją solidarność z Tajwanem.

- Polityka litewskiego rządu wobec Tajwanu ma szerokie poparcie w naszym społeczeństwie. Umacnianie wolności i międzynarodowego porządku opartego na prawie, leży w żywotnym interesie zarówno Tajwanu, jak i Litwy - mówił.

Żaden kraj Unii Europejskiej nie utrzymuje formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem. Jednym państwem w Europie, który formalnie uznaje Tajwan i utrzymuje relacje dyplomatyczne z Tajpej, jest Watykan.