77-letni Zeman trafił do szpitala w związku z pogorszeniem się jego stanu zdrowia 10 października, dzień po wyborach parlamentarnych w Czechach, w których sojusznik Zemana, Andrej Babisz, doznał porażki z koalicją partii opozycyjnych.

Przyczyn pogorszenia się stanu zdrowia Zemana nie podano do wiadomości publicznej. 18 października szpital opublikował raport, w którym podano, że Zeman - ze względu na stan zdrowia - nie jest w stanie wywiązywać się z obowiązków głowy państwa.

Nie jest jasne czy obecnie - w związku z poprawą stanu zdrowia Zemana - może on powrócić do wypełniania obowiązków prezydenta.

Czytaj więcej

Wideo: Prezydent Czech Miloš Zeman podpisuje dekret w szpitalu

Nowo wybrany parlament Czech ma zebrać się 8 listopada. Na tym posiedzeniu może uznać prezydenta za niezdolnego do sprawowania urzędu. Rolą prezydenta lub osoby pełniącej obowiązki głowy państwa będzie przyjęcie rezygnacji premiera Babisza i wskazanie nowego szefa rządu.

18 października szpital opublikował raport, w którym podano, że Zeman nie jest w stanie wywiązywać się z obowiązków głowy państwa

Pięć centrowych i centroprawicowych partii, które mają łącznie 108 mandatów w 200-osobowej izbie niższej czeskiego parlamentu, chcą, by prezydent wskazał Pietra Fiala jako kandydata na nowego premiera.