- Tak, jesteśmy do tego zobowiązani - mówił Biden pytany w czasie dyskusji zorganizowanej przez CNN czy USA przyjdą z pomocą Tajwanowi.

Prezydent USA przekonywał też, że nikt nie powinien martwić się o siłę militarną Stanów Zjednoczonych, ponieważ "Chiny, Rosja i reszta świata wie, że USA mają najpotężniejszą armię w historii świata".

- Należy się martwić o to, czy oni (Chiny i Rosja - red.) nie zaangażują się działania, które sprawią, że znajdą się w sytuacji, w której mogą popełnić poważny błąd - dodał prezydent Stanów Zjednoczonych.

Minister obrony Tajwanu uważa, że Chiny będą zdolne do pełnowymiarowej inwazji na wyspę do 2025 roku

Napięcie militarne między Chinami i Tajwanem jest obecnie największe od ponad 40 lat - mówił przed kilkunastoma dniami minister obrony Tajwanu, Chiu Kuo-cheng. Jego zdaniem Chiny, które nigdy nie wyrzekły się przywrócenia suwerenności nad Tajwanem siłą, będą zdolne do przeprowadzenia pełnowymiarowej inwazji na Tajwan do 2025 roku.

Chiny wywierają militarną presję na Tajwan organizując ćwiczenia wojskowe w pobliżu wyspy, a także regularnie kierując swoje samoloty w strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu. Tajwan w związku z zagrożeniem ze strony Chin chce znacznie zwiększyć wydatki na obronność w najbliższych latach.

Czytaj więcej

Ćwiczenia żołnierzy tajwańskiej armii
Tajwan zapewnia, że nie rozpocznie wojny z Chinami