Niesłychanie przydatne są tu sztuczna inteligencja i głębokie uczenie maszynowe, ponieważ tych danych pojawiają się ogromne ilości. A chcemy mieć takie narzędzia decyzyjne, które pozwolą choćby na odpowiedzi na pytania, co by było, gdyby – mówił prof. dr hab. Andrzej Szałas z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego podczas debaty „Rzeczpospolitej" pt. „Systemy sztucznej inteligencji wspomagające procesy decyzyjne w warunkach epidemii".
Badają ścieki pod kątem Covid-19
Kilka dni temu miasto Poznań podpisało porozumienie z przedstawicielami Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN oraz spółek Aquanet Laboratorium i Aquanet SA. Dzięki temu uruchomiona zostanie platforma monitorująca mRNA wirusa SARS-CoV-2 w ściekach. Co ma pozwolić lepiej określić, ilu mieszkańców jest chorych na Covid-19.
– Pozwoli oszacować, jaka jest rzeczywista skala zakażeń w Poznaniu – mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. – Przysłuży się także naukowcom, którzy dzięki dostępowi do próbek będą mogli dokładniej zbadać warianty i mutacje koronawirusa.
Zarówno firmy Grupy Aquanet, jak i Instytut Chemii Bioorganicznej PAN mają niezbędne doświadczenie w pobieraniu próbek i badaniu ich pod kątem zawartości RNA wirusa – prowadzą badania w tym zakresie od lipca 2020 roku.
Dlatego Poznań podejmie z nimi współpracę dotyczącą monitorowania ścieków komunalnych. Pozwoli to sprawdzić, ile znajduje się w nich kopii RNA wirusa, a co za tym idzie – ilu mieszkańców miasta jest chorych na Covid-19.