Giertych: Macierewicz ma przeprosić Tuska, Sikorskiego i Siemoniaka

"Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał przed chwilą Antoniemu Macierewiczowi przeprosić na platformie X (d. Twitter) D. Tuska, T. Siemoniaka i R. Sikorskiego za przypisywanie im ukrywania sprawców katastrofy smoleńskiej. " - napisał w piątek adwokat Roman Giertych, który reprezentuje powodów w tej sprawie.

Publikacja: 02.02.2024 10:38

Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Wyrok jest nieprawomocny, mec. Giertych nie wyklucza apelacji w zakresie zadośćuczynienia.

Tak ma przepraszać Macierewicz

„Ja, Antoni Macierewicz przepraszam pana Donalda Tuska za naruszenie jego dóbr osobistych w ten sposób, że w moim wpisie  z 26.05.2020 zarzuciłem mu niezgodnie z prawdą i bezpodstawnie , iż ukrywa przestępców, sprawców  katastrofy smoleńskiej. Oświadczenie publikuję na skutek przegranego procesu sądowego. Antoniemu Macierewicz” - takie przeprosiny dla Donalda Tuska ma — według Giertycha — opublikować Antoni Macierewicz na swoim profilu na platformie X, oraz, analogiczne, dla Radosława Sikorskiego i Tomasza Siemoniaka.  

Według relacji Giertycha, sąd uznał słowa posła PiS za skandaliczne, niedopuszczalne i nieprawdziwe.

Biuro prasowe potwierdziło nam, że w sprawie z powództwa polityków KO (sygn. akt IV C 1158/20) miał być dziś ogłoszony wyrok, ale nie otrzymało jeszcze jego sentencji.

Giertych:  chodziło głównie o publiczne przeprosiny

- Jestem bardzo zadowolony z wyroku, istotnego zwłaszcza w obecnej sytuacji. Najważniejszy cel, czyli uzyskanie przeprosin od Antoniego Macierewicza, został osiągnięty — powiedział „Rzeczpospolitej” mec. Roman Giertych. Nie wykluczył jednak apelacji w zakresie zadośćuczynienia, którym miała być wpłata określonej kwoty na Wielka Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

- Sąd oddalił to żądanie, choć obejmowało symboliczne kwoty — po ok. 10 tys. zł i to na cel społeczny. Wydaje mi się, że jest spora szansa na korektę tego orzeczenia, bo po zmianie kodeksu postępowania cywilnego, która diametralnie zmieniła zasady egzekwowania przeprosin nakazanych przez sądy w sprawach o naruszenie dóbr osobistych, sądy chętniej zasądzają kwoty dla organizacji społecznych — wyjaśnił mec. Giertych. 

Jak Macierewicz uraził Tuska, Siemoniaka i Sikorskiego

Przypomnijmy, że politycy poczuli się obrażeni wpisem Macierewicza na Twitterze  z 26  maja 2020 r.:   "10 LAT, 122 miesięcy, 528 tygodni, 3699 dni: T. Siemoniak, D. Tusk, R. Sikorski i inni ukrywają przestępców, sprawców Tragedii Smoleńskiej. T. Arabski skazany, czas na resztę".

Roman Giertych poinformował wtedy, że w  imieniu przewodniczącego D. Tuska oraz posłów R. Sikorskiego i T. Siemoniaka składa „pozew przeciwko zastępcy prezesa PiS A. Macierewiczowi o zarzut ukrywania wiedzy na temat sprawców katastrofy smoleńskiej.” Celem pozwu miało być przede wszystkim uzyskanie nakazu opublikowania w telewizji, radiu, portalach społecznościowych oraz w najważniejszych polskich gazetach przeprosin za „powtarzane wielokrotnie kłamstwo”. 

Czytaj więcej

Giertych pozywa Macierewicza w imieniu Tuska, Sikorskiego i Siemoniaka

Przypomnijmy, że poseł PiS Antoni Macierewicz był przewodniczącym podkomisji smoleńskiej,  która została rozwiązana w połowie grudnia 2023 r., a którą powołał on sam w 2016 r., gdy był jeszcze szefem MON.  11 kwietnia 2022 r.  Macierewicz przedstawił raport podkomisji z katastrofy samolotu Tu-154M 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem. Na jego pokładzie  zginęło 96 osób —  cała załoga i wszyscy pasażerowie, wśród nich prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, parlamentarzyści i przedstawiciele najważniejszych urzędów w państwie.

- Przyczyna zdarzenia to wynik aktu bezprawnej ingerencji - mówił Antoni Macierewicz. Oświadczył, że jego zespół potwierdził "wybuch w lewym skrzydle na 100 metrów przed minięciem brzozy” oraz "eksplozję w centropłacie".

Były szef MON przekonywał, że materiały dowodowe zostały przez ówczesny rząd Donalda Tuska pozostawione w dyspozycji Rosji, ale były także "ukrywane, niszczone i fałszowane".

Wyrok jest nieprawomocny, mec. Giertych nie wyklucza apelacji w zakresie zadośćuczynienia.

Tak ma przepraszać Macierewicz

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Rosati: Manowska blokuje posiedzenie Trybunału Stanu
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Sądy i trybunały
Jest nowy prezes sądu w Olsztynie. W miejsce Macieja Nawackiego
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a