Sąd: Jacek Karnowski ma przeprosić dziennikarzy TVN. W tle "Polscy neonaziści"

Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że Jacek Karnowski, redaktor naczelny "Sieci", musi przeprosić autorów słynnego reportażu TVN "Polscy neonaziści" - donosi branżowy portal press.pl. Wyrok nie jest prawomocny.

Publikacja: 16.11.2022 14:51

Redaktor naczelny tygodnika "Sieci" Jacek Karnowski

Redaktor naczelny tygodnika "Sieci" Jacek Karnowski

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Wiosną 2017 roku kamery programu „Superwizjer” TVN zarejestrowały, jak członkowie stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność” biorą udział w obchodach 128. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera, w lesie koło Wodzisławia Śląskiego. Reportaż, który wstrząsnął opinią publiczną w Polsce, przedstawiał efekty przeniknięcia do stowarzyszenia dziennikarzy. Na nagraniach widać m.in. toasty „za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" w wykonaniu ludzi w mundurach Wehrmachtu, „ołtarzyk" ku czci Hitlera, a także częstowanie tortem z motywami flagi III Rzeszy.

Po emisji zatrzymano przewodniczącego stowarzyszenia i sześcioro członków. Wszyscy usłyszeli zarzut publicznego propagowania nazistowskiego ustroju państwa. Sąd Rejonowy w Gliwicach rozwiązał stowarzyszenie „Duma i Nowoczesność”.

Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim uznał, że "obchody" urodzin zostały zorganizowane w publicznym i często odwiedzanym przez mieszkańców miejscu, a organizator musiał mieć świadomość, że przebieg imprezy będzie widziany przez inne osoby. Za to i inne przestępstwa sześciorgu uczestnikom tego spotkania wymierzył kary więzienia w zawieszeniu – od 3 miesięcy do roku.

Czytaj więcej

Sąd: za "urodziny Hitlera" nikt nie trafi do więzienia

W wydaniu z listopada 2018 roku redakcja tygodnika "Sieci" przekonywała swoich czytelników, że sfilmowane przez dziennikarzy w lesie pod Wodzisławiem Śląskim obchody urodzin Hitlera były ustawką, na co nie ma żadnych dowodów. "To była ustawka" - krzyczał tygodnik na okładce, zapowiadając tekst Wojciecha Biedronia zatytułowany "Maskarada na zlecenie".

Jak podaje press.pl, wyrok w sprawie cywilnej przeciwko redaktorowi naczelnemu "Sieci" - Jackowi Karnowskiemu -  zapadł wczoraj w Sądzie Okręgowym w Warszawie. - W procesie chodziło przede wszystkim o ochronę dobrego imienia, rzetelności i wiarygodności dziennikarzy TVN. Sąd w pełni uwzględnił ich roszczenia - powiedziała "Presserwisowi" mecenas Barbara Kondracka, pełnomocnik powodów.

Zgodnie z wyrokiem Jacek Karnowski na okładce tygodnika musi przeprosić dziennikarzy TVN. Dodatkowo ma wpłacić 50 tys. zł na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wyrok nie jest prawomocny.

Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja
Sądy i trybunały
Bezsilność Trybunału rośnie. Uchwała naprawcza Sejmu ponad wyrokiem TK
Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Podatki
Uparty obdarowany zapłaci podatek, bo nie chciał pokazać wydruku z konta
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Sądy i trybunały
Sędzia, który kradł pendrive'y nadal w zawodzie. Zarabia 10 tys. zł miesięcznie
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów