Dane dotyczące 795 684 osób z Urugwaju - zarówno przedstawicieli systemu ochrony zdrowia, jak i innych osób w wieku od 18 do 69 lat, które zaszczepiono dwoma dawkami szczepionki Sinovac porównano z danymi osób niezaszczepionych, aby ocenić skuteczność szczepionki.

Porównanie to wykazało, że szczepionka chroniła w 95 proc. przed zgonem związanym z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 i w 92 proc. przed trafieniem na oddział intensywnej terapii w związku z COVID-19. Szczepienia zmniejszyły też transmisję koronawirusa o 61 proc. - podaje urugwajski rząd.

Urugwajski rząd badał też skuteczność szczepionki Pfizer/BioNTech - w tym przypadku analizowano dane dotyczące 162 047 pracowników systemu ochrony zdrowia i osób w wieku powyżej 80 lat.

Ta analiza wykazała, że szczepionka chroniła w 94 proc. przed zgonem związanym z zakażeniem i trafieniem na oddział intensywnej terapii w związku z COVID-19. Szczepionka zmniejszyła też transmisję koronawirusa o 78 proc.

Łącznie przyjęcia na oddział intensywnej terapii z powodu COVID-19 i zgony zakażonych w grupie w pełni zaszczepionych w Urugwaju zmniejszyły się o ponad 90 proc. - wskazują dane przedstawione przez rząd Urugwaju.

W Urugwaju co najmniej jedną dawkę szczepionki na COVID-19 otrzymało jak dotąd niemal 52 proc. mieszkańców. 29 proc. mieszkańców kraju zostało w pełni zaszczepionych.

W Urugwaju wykryto jak dotąd 318 783 zakażenia koronawirusem. Zmarło 4 692 zakażonych.