Liczba przypadków choroby podobnej do Kawasaki miała wzrosnąć 30-krotnie w prowincji Bergamo w północnych Włoszech, wkrótce po tym jak region ten nawiedziła epidemia koronawirusa.

Badacze ostrzegają, że ta rzadka, ale groźna choroba może pojawiać się również w innych krajach.

Dr Lucio Verdoni z Bergamo i jego koledzy przeanalizowali przypadki dzieci ze zdiagnozowanym Kawasaki, które trafiały do szpitali w prowincji Bergamo między 1 stycznia 2015 roku a 20 kwietnia 2020 roku.

Chore dzieci podzielono na dwie grupy - pierwsza to dzieci, u których stwierdzono Kawasaki w ciągu pięciu lat poprzedzających epidemię koronawirusa, a druga - dzieci u których zdiagnozowano tę chorobę już po nawiedzeniu Włoch przez epidemię.

Dane wskazują, że przed epidemią co miesiąc wykrywano Kawasaki u 0,3 dziecka. Między marcem a kwietniem tego roku liczba wykrywanych miesięcznie przypadków tej choroby wzrosła do 10.

"Pojawianie się choroby podobnej do Kawasaki może wystąpić w innych krajach dotkniętych przez pandemię wirusa SARS-Cov-2" - piszą badacze z Włoch.

Kawasaki - choroba o nieznanej dotąd przyczynie - to ostra choroba zapalna małych i średnich naczyń, która może prowadzić do niedokrwienia serca i śmierci dziecka. Choroba występuje najczęściej w Azji, u dzieci do 5 roku życia.