Wyborczy pojedynek na autorytety medyczne

Dwóch wybitnych polskich profesorów - prof. Jacek Jassem i prof. Michał Tendera - rozesłało w Polskę list popierający Rafała Trzaskowskiego z prośbą o podpisy swoich kolegów.

Aktualizacja: 01.07.2020 18:20 Publikacja: 01.07.2020 14:44

Wyborczy pojedynek na autorytety medyczne

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

„My, niżej podpisani przedstawiciele nauk medycznych wspieramy kandydaturę Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich. Zdrowie, obok bezpieczeństwa socjalnego, jest najważniejszym elementem życia człowieka, a zapewnienie właściwej opieki medycznej powinno być najwyższym priorytetem każdego rządu. Obecny obóz władzy i jego kandydat na prezydenta nie realizują swoich obietnic: potrzeby chorych nie są zaspokajane, a niemal wszystkie wskaźniki opieki medycznej sytuują nasz kraj na końcu listy państw Unii Europejskiej. W czasie pandemii COVID-19 pracownicy ochrony zdrowia przez długi czas samotnie, bez pomocy Państwa, zmagali się z ogromnym wyzwaniem, bezpośrednio zagrażającym także ich własnemu zdrowiu i życiu. Wobec różnych realizowanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości interwencyjnych zakupów sprzętu medycznego i ochronnego podnoszone są publicznie liczne zarzuty o charakterze korupcyjnym. Mimo to nie podjęto żadnych działań w celu ich wyjaśnienia” - tak zaczyna się odezwa.

 

Profesorowie proszą o przesyłanie listu dalej i podpisy. Zapewne wkrótce pojawi się on publiczniej i będzie elementem walki o urząd prezydenta.

O liście dowiedział się minister Łukasz Szumowski i podobny list skierował do „swoich” kolegów medycznych.

„To oczywiste - pisze minister - że każdy z nas ma swoje przekonania polityczne i równie oczywistym jest, że nie muszą one być ze sobą zgodne. Nawet dziwnym byłoby, gdybyśmy się wszyscy ze sobą w sferze polityki zgadzali. Każdy popiera najbliższe mu partie i każdy popiera najbliższego mu kandydata. Jednak, jak wszędzie, tak i w sferze politycznych wyborów są pewne granice. Jedną z tych granic, jest bezpodstawne i bezpardonowe oczernianie innych. Sugestie prof Jassema i prof Tendery o możliwych zarzutach korupcyjnych wobec mojej osoby i ministerstwa są przykładem przekroczenia tej granicy.”

Minister pisze także o tym, że zarzuca się mu, że nie zrobił nic z pandemią . Kończy słowami: „Te sugestie i opinie są tym bardziej przykre, że ich autorami są osoby, które zawsze darzyłem ogromnym szacunkiem... Niestety tego typu argumenty ad personam wpisują się w karuzelę oszczerstw i insynuacji ..”

Niby nic nadzwyczajnego. Wszyscy mamy jakieś poglądy polityczne i ocenę tego co się dzieje. Wraz z oczywistymi wnioskami, że służba zdrowia powinna stać się głównym punktem reform i rozmów wszystkich. Nic bowiem ważniejszego od zdrowia nie mamy i właśnie pandemia pokazuje to najlepiej. Powstaje jednak pytanie czy jawny podział  polityczny największych autorytetów medycznych służyć będzie ochronie zdrowia i polskiej medycynie? Czy zamiast współpracować ze sobą w  badaniach i przy łóżku chorego nie wykopią  między sobą rowu nie do zasypania? Czy nie zaszkodzi to pacjentom i dalszym dyskusjom jak reformować służbę zdrowia? Może tak, może nie. Oby nie.

Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po” także od położnej. Izabela Leszczyna zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Diagnostyka i terapie
Zaświeć się na niebiesko – jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Diagnostyka i terapie
Naukowcy: Metformina odchudza, bo organizm myśli, że ćwiczy
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po”: co po wecie prezydenta może zrobić ministra Leszczyna?
zdrowie
Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Pokazujemy, gdzie odmawia się szczepień