Koncern Pfizer ograniczy dostawy szczepionek przeciw COVID-19 dla całej Europy. Powodem są przygotowania do zwiększenia produkcji. Informację tę przekazał Norweski Instytut Zdrowia Publicznego. W kolejnej dostawie kraj otrzyma o 18 proc. szczepionek mniej.

- Otrzymaliśmy informację, że Pfizer w sposób znaczący zmniejszy dostawy do krajów UE. Mają być one zwiększone w przyszłości, ale póki co nie mamy precyzyjnej informacji w tej kwestii - potwierdził na konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk.

- Mamy dane wskazujące na to, że każdy pacjent, który otrzymał pierwszą dawkę, ma gwarancję drugiej dawki, niezależnie od zmian dostaw. To dobra strategia, ukierunkowana na bezpieczeństwo pacjenta - mówił.

Dworczyk zapowiedział, że zmniejszenie dostaw oznacza, że zmieni się plan szczepień. Razem z seniorami nie będą szczepieni nauczyciele. - Na tym etapie dodawanie do grupy seniorów powyżej 70. roku życia kogokolwiek, zwłaszcza w sytuacji informacji o zmniejszeniu dostaw, jest absolutnie niemożliwe - powiedział.

- Oczywiście uważamy nauczycieli za bardzo ważną grupę zawodową, ale to najstarsi seniorzy są tą grupą, którą musimy chronić najbardziej, gdyż oni najciężej przechodzą COVID-19, najczęściej trafiają do szpitali pod respiratory, niestety również najczęściej umierają. Więc musimy ich chronić w pierwszym rzędzie - dodał.