W komunikacie koncern przekazał dane dotyczące trzeciej fazy testów szczepionki NVX-CoV2373 w Wielkiej Brytanii oraz fazy 2b testów w RPA.

Firma Novavax oświadczyła, że w Wielkiej Brytanii skuteczność szczepionki oceniano w okresie wysokiej transmisji wirusa oraz w czasie, gdy nowy szczep wirusa rozprzestrzeniał się na Wyspach. Badania przeprowadzono we współpracy z brytyjskim rządem.

Czytaj także: Wariant brytyjski koronawirusa. W Polsce potwierdzono drugi przypadek

- Mamy teraz dane dotyczące naszej szczepionki z faz badań 1, 2 i 3, w których brało udział ponad 20 tys. osób. Dodatkowo, nasze badania w Stanach Zjednoczonych i Meksyku wzięło udział 16 tys. osób. NVX-CoV2373 to pierwsza szczepionka, która zademonstrowała nie tylko wysoką kliniczną skuteczność przeciw COVID-19, ale także znaczącą kliniczną skuteczność przeciw szybko rozprzestrzeniającym się wariantom wirusa z Wielkiej Brytanii i RPA - powiedział prezes Novavax Stanley C. Erck.

Firma przekazała, że w badaniach w Wielkiej Brytanii wzięło udział ponad 15 tys. osób w wieku od 18 do 84 lat, a 27 proc. uczestników stanowili ludzie powyżej 65. roku życia.

Skuteczność szczepionki określano badając wystąpienie wśród badanych potwierdzonych testem PCR objawów COVID-19 co najmniej 7 dni po otrzymaniu drugiej osoby przez daną osobę, u której na początku badania test nie wykazał SARS-CoV-2.

Pierwsza analiza opiera się na 62 przypadkach - 56 z nich zaobserwowano w grupie osób, którym podano placebo, 6 wśród tych, którym podano szczepionkę NVX-CoV2373. Według Novavax, skuteczność szczepionki to zatem 89,3 proc. Spośród 62 przypadków COVID-19, 61 dotyczyło łagodnego lub średniego przebiegu choroby, w przypadku jednej osoby (z grupy placebo) przebieg był ciężki - podał koncern.

Wariant brytyjski koronawirusa został wykryty w ponad 50 proc. objawowych przypadków. Skuteczność szczepionki w przypadku pierwszego szczepu została określona na 95,6 proc., a szczepu brytyjskiego - na 85,6 proc.