Nakaz noszenia maseczek w publicznych pomieszczeniach zamkniętych, takich jak sklepy został zniesiony w Izraelu 15 czerwca.

Stosowanie tego zabezpieczenia było wymagane tylko w przypadku osób niezaszczepionych, personelu w placówkach medycznych, od osób na kwarantannie i od pasażerów lotów komercyjnych.

Dziś jednak premier Naftali Bennett i minister zdrowia Nitzan Horovitz poinformowali, że w związku z licznymi przypadkami zakażeń w dwóch szkołach, w Binyamina i Modi’in, gdzie dziesiątki niezaszczepionych dzieci uzyskało pozytywny wynik testu.

Rozważania dotyczą też przywrócenia obowiązku masek na lotnisku Ben Guriona w Tel Awiwie i potencjalnie we wszystkich publicznych pomieszczeniach zamkniętych.

Ma zostać także przywrócone stanowisko pełnomocnika rządu ds. koronawirusa, które istniało w gabinecie Benjamina Nentanjahu, ponieważ rosną obawy dotyczące wyjątkowo zakaźnego wariantu koronawirusa - Delty.

Rząd zdecydował o utworzeniu nowego, powiększonego obszaru testowego na lotnisku Ben-Guriona i wzmocnieniu egzekwowania kwarantanny dla tych, którzy jej potrzebują – głównie niezaszczepionych dzieci i osób powracających z tzw. czerwonych krajów.

Obecnie zaszczepieni Izraelczycy, którzy przyjeżdżają z większości krajów, nie muszą poddawać się kwarantannie po przybyciu do Izraela. Wyjątkiem są ci, którzy przybywają z Argentyny, Brazylii, RPA, Indii, Meksyku i Rosji - te osoby są zobowiązane do poddania się kwarantannie, nawet jeśli są zaszczepione, ze względu na niebezpiecznie wysokie wskaźniki pandemii w tych krajach. Do listy "czerwonych" krajów może zostać dołączona Wielka Brytania.

Rząd rozważa przywrócenie kwarantanny dla wszystkich powracających z zagranicy, w tym zaszczepionych, oraz przywrócenie limitów masowych zgromadzeń, które zostały w dużej mierze zniesione w zeszłym miesiącu.

Władze chcą położyć większy nacisk na szczepienie dzieci w wieku 12-15 lat. Szczepienie tej grupy wiekowej zaczęło się 2 tygodnie temu, ale gabinet Bennetta zamierza dopiero teraz wydać zalecenie w tej sprawie.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ